Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora
czwartek, 02 lutego 2023 10:00
Tylko 65 drzew zostało wyciętych na terenie Zabrza w 2021 roku, za to nasadzono aż 1200 sztuk – to wynika jednoznacznie z opublikowanych ostatnio danych zgromadzonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Tym samym nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w całej Metropolii w zestawieniu: stosunek ubytku do nasadzeń drzew.
Warto podkreślić, że we wspomnianych statystykach dotyczących terenów zielonych wśród członków GZM, nasze miasto zajmuje wysokie miejsce zarówno w liczbie powierzchni (mierzonej w hektarach) zieleńców, jak i zieleni ulicznej – to odpowiednio trzecia (za Gliwicami i Chorzowem; patrz grafika zamieszczona obok) oraz piąta lokata (lepsze są: Sosnowiec, Gliwice Tychy i Katowice). Na naszym terenie znajduje się prawie 160 hektarów lasów komunalnych, w których w zeszłym roku (2022 roku) nasadzono aż 20 tys. drzew oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha. Nie zapominajmy też, że w Zabrzu z rozmachem działa – i to od 1938 roku – obecny Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 hektara zgromadzono ponad 5 tysięcy drzew i krzewów.
Na pewno jeszcze ciekawsze będą dla nas statystyki za 2022 rok, bo wtedy w naszym mieście przeprowadzono kilka akcji sadzenia drzew. Jedną z nich była kampania pod znamiennym tytułem 100 drzew na 100-lecie Miasta, w ramach której w parku im. Witolda Pileckiego sadzono buki (hektar takiego drzewostanu potrafi usunąć z powietrza do 50 ton pyłu rocznie!; jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju). W zeszłym roku kilka akcji sadzenia drzew zorganizowały stowarzyszenia i współpracujące z gminą podmioty, m.in. na terenie po byłej koksowni Concordia.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 5 z 2 lutego 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS