A A+ A++

Współczesne i historyczne migracje na terytorium obecnej Brazylii oraz próby ich kontroli i organizacji – to temat kolejnego spotkania z cyklu “Cieszyn gośćInny”, organizowanego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

– Przemieszczamy się, zmieniamy miejsce, szukamy lepszego. Migracje są częścią naszej rzeczywistości od zawsze. Nie inaczej jest i było w regionie kontynentu południowo-amerykańskiego, który dziś znamy jako Brazylia. Porozmawiamy, w szerokim zakresie, o specyfice migracji w brazylijskiej perspektywie, w kontekście ludności rdzennej, kolonizacji, budowy narodowej tożsamości, współczesnej polityki i ekonomii – mówią organizatorzy spotkania, które odbędzie się 3 lutego o 18.00 w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie i będzie również transmitowane on-line.

W Cieszynie gościć będą Anna Kurowiecka, z którą porozmawia Ewa Rossal. Anna Kurowicka to absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Antropologii (2004), doktor antropologii na Uniwersytecie Barcelońskim (2017), aktualnie członkini grupy badawczej NEPE (Nucleos of Studies and Researches in Ethnicity) na Uniwersytecie w Recife, Pernambuco, Brasil. Współpracuje z ANAI (National Associacion for Indigenist Action). Mieszka i pracuje w Brazylii od ponad 10 lat, prowadząc tam badania na tematy etniczności i współczesnych ruchów etnopolitycznych. Z kolei Ewa Rossal to antropolożka kultury i etnografka, kuratorka, kustosza muzealna, bibliotekarka i archiwistka. Studiowała etnologię i kulturoznawstwo (Uniwersytet Wrocławski), zarządzanie kulturą (Uniwersytet Jagielloński) oraz Studi interculturali (Università degli Studi di Firenze). Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Badawczo zajmuje się kwestiami eksperymentalnej współpracy antropologii ze sztuką społecznie zaangażowaną i użyteczną (useful art), metodologią badań etnograficznych (experimental collaboration, collaborative ethnography, „badania w działaniu”) oraz użytecznością antropologii poza środowiskiem akademickim m.in. na przykładzie Brazylii, Argentyny i Urugwaju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiądz z Poznania skazany za antysemityzm w kazaniu. To pierwszy taki wyrok w Polsce
Następny artykułMinister Czarnek przeciwny wydłużaniu wakacji