A A+ A++

W części szpitali obłożenie wynosi ponad 150 procent. Tam niezbędne są dodatkowe łóżka i dostawki. W całej Polsce działa 35 oddziałów psychiatrii dzieci i młodzieży. W najmniejszym z nich jest 18 łóżek, w największym są 54 miejsca. 

Mimo trudnej sytuacji, specjaliści podkreślają, że dzieci i ich rodzice cały czas mogą się zgłaszać i w szpitalach dostaną wsparcie.  

Nawet jeżeli dany oddział psychiatryczny nie ma możliwości przyjęcia dziecka, odpowiedzialnością lekarza dyżurnego jest znalezienie takiego miejsca na innym oddziale, czasami w innym szpitalu, czasami także w innym województwie – podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. 

Na oddziały trafia obecnie wiele dzieci i nastolatków po próbach samobójczych. W ubiegłym roku takich prób w całej Polsce potwierdzono 2031. To o ponad pół tysiąca więcej niż rok wcześniej. Problem dotyczy w znacznym stopniu dziewcząt w wieku trzynastu i czternastu lat. 

Obecną trudną sytuację potwierdza w rozmowie z naszym dziennikarzem krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska. W ostatnim okresie w oddziałach pediatrycznych hospitalizowane są dzieci po próbach samobójczych. Pacjenci trafiają tam na podstawie decyzji psychologa albo psychiatry. Opinia dotyczy tego, że dziecko ma być bezwzględnie hospitalizowane – opisuje profesor Teresa Jackowska. Otrzymuję sygnały od lekarzy pediatrów, że dzieci pozostają na oddziałach pediatrycznych. Jednocześnie wciąż mamy dużą część małych pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji takich jak grypa czy wirus RSV – dodaje. Obie grupy młodych pacjentów trafiali do lecznic w podobnym okresie.

Jak ustalił nasz reporter, wielu lekarzy szuka teraz wolnych miejsc na oddziałach psychiatrii dzieci i młodzieży oraz przestrzeni, gdzie można stworzyć dodatkowe łóżka. 

Jutro posiedzenie ministerialnego zespołu

Jutro o obecnej trudnej sytuacji dyskutować będą członkowie zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który działa przy Ministerstwie Zdrowia. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na poniedziałek w Sejmie. Tam ma odbyć się posiedzenie parlamentarnego Zespołu do spraw pediatrii.

Jak ustalił nasz reporter, wśród głównych tematów, jakie będą omawiane, są możliwości polepszenia współpracy między pediatrami a psychiatrami w zakresie opieki nad młodymi pacjentami, między innymi po próbach samobójczych. Wśród planów w ramach trwającej reformy systemu psychiatrii dzieci i młodzieży jest między innymi wprowadzenie obowiązkowych kursów z zakresu psychiatrii dzieci dla młodych lekarzy, którzy są na specjalizacji z pediatrii. 

Co zakłada reforma psychiatrii dzieci i młodzieży?

Jak informowaliśmy na początku grudnia, trwająca reforma psychiatrii dzieci i młodzieży zmierza w stronę krótszych pobytów dzieci w szpitalach psychiatrycznych. Umożliwić ma to większa liczba oddziałów diagnostycznych dla dzieci. Tam lekarz przy wsparciu rodziców małych pacjentów ma szybciej niż do tej pory zaplanować leczenie – opisuje w rozmowie z naszym reporterem jedna z autorek tych zmian profesor Małgorzata Janas-Kozik. Będą mieć łatwiejszy dostęp do oddziału diagnostycznego rodzice, y zrobić indywidualny plan diagnostyczny i potem terapeutyczny, by zamknąć całość tych działań w ciągu na przykład pięciu dni. Prace są intensywne – podkreślała niecałe dwa miesiące temu profesor Janas-Kozik.

Obecna sytuacja pokazuje, że nie tylko szybka diagnostyka, jak i dodatkowe miejsca w szpitalach dla dzieci i nastolatków w poważnym kryzysie psychicznym, są bardzo potrzebne. Eksperci szacują, że liczba młodych pacjentów, którzy mają zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne wzrosła w ciągu ostatnich prawie trzech lat pandemii o około 25-30 procent. 

Zaproponowany przez autorów reformy schemat opieki psychologiczno-psychiatrycznej zmierza do tego, by pobyt na oddziale psychiatrycznym, czyli w ośrodku wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej, znajdował się co do zasady na końcu drogi pacjenta szukającego pomocy. Opieka ma być udzielana w na trzech poziomach referencyjności:

I poziom referencyjny może być realizowany w dwóch wariantach:

– jako ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży;

– jako zespół takiej opieki.

II poziom referencyjny: to centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży z wariantami: poradnia zdrowia psychicznego i poradnia plus oddział dzienny.

III poziom referencyjny: to oddział szpitalny całodobowy.

Dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród najmłodszych

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiden i Zełenski mogą spotkać się w Polsce. Prezydent Ukrainy przedstawi plan pokojowy?
Następny artykułZUS: Boom na bon podczas ferii