A A+ A++

fot. policja.gov.pl


Powiat szczycieński znajduje się w czołówce najbardziej zalesionych powiatów w województwie, a co za tym znajduje się tu mnóstwo wędrującej zwierzyny. Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem jest często tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierującego i pasażerów.

We wtorek (31.01.2023 r.) około godziny 08:00 do oficera dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego ze zwierzyną leśną. Skierowani na miejsce policjanci „drogówki” ustalili, że na krajowej 53, na trasie Olszyny – Świętajno wprost pod jadący pojazd marki Skoda wbiegł jeleń. Samochodem kierował 40-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń.

Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, rowerzyści, ale może to być również tak jak w wspomnianych niedzielnych zdarzeniach, dzika zwierzyna.

Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Tylko od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Gdy zauważysz zwierzę na drodze postaraj się zatrzymać pojazd i pozwól spokojnie przekroczyć zwierzęciu pas drogi, nie „mrugaj” światłami, nie używaj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi – spłoszone może wpaść prosto pod koła Twojego samochodu.

Policjanci apelują, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika… Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność i występują zamglenia).

Źródło: KWP Olsztyn (as/kh)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwałtowny wzrost przestępczości w województwie śląskim. Policja: nie ma powodu do obaw
Następny artykuł‘Najbardziej nieudany produkt medyczny w historii’ – prof. Retsef Levi