A A+ A++

Nadciąga kolejny atak zimy w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi śnieżycami, silnymi wichurami oraz oblodzeniem, które może paraliżować ruch komunikacyjny. Miejscami może spać nawet 20 centymetrów śniegu, a porywy wiatru będą sięgać ponad 100 km/h. Eksperci zapowiadają zmianę pogody już dziś. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Prognoza pogody: Atak zimy w Polsce jeszcze w tym tygodniu

Wszystko wskazuje na to, że zima w Polsce znów da o sobie znać i w najbliższych dniach czeka nas prawdziwy pogodowy armagedon. Wszystko to za sprawą wkraczającego do Polski frontu atmosferycznego, który przyniesie intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz potężne oblodzenie.

Zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz bardzo trudne warunki na drogach – taki krajobraz w najbliższych dniach może towarzyszyć mieszkańcom wielu regionów w Polsce. Gwałtownej zmianie pogody towarzyszyć będzie bowiem porywisty wiatr, którego prędkość może przekroczyć lokalnie nawet 100 km/h.

Prognoza pogody na środę 1 lutego. W całym kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem

Środa będzie stała pod znakiem opadów deszczu i śniegu. Prognozuje się, że w rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet 5 cm. Z kolei temperatura maksymalna w ciągu dnia – w zależności od regionu Polski – będzie wahać się od -1  stopnia Celsjusza w okolicach Karpat do 1 st. C na wschodzie kraju i 6 st. C na Pomorzu Zachodnim.

Synoptycy wskazują, że dzisiaj szczególnym zagrożeniem powinien być silny wiatr – w porywach do 80 km/h na północy i północnym wschodzie Polski. Z kolei w rejonach górskich w Sudetach oraz Tatrach wiatr może osiągnąć prędkość nawet 120 km/h, powodując przy tym zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek 2 lutego. Zawieje i zamiecie śnieżne na wschodzie i południu

Czwartek to kolejny dzień, który będzie stał pod znakiem opadów śniegu oraz marznącego deszczu. Najwięcej białego puchu spadnie na południu i południowym wschodzie, a lokalnie może popadać też na północy kraju. W rejonach podgórskich oraz w górach spadnie około 10 cm śniegu.

Temperatura minimalna od -3 st. C na Podhalu i -1 st. C na wschodzie, około 0 st. C w centrum i na południu do 2 st. C na zachodzie kraju i 3 st. C nad morzem. Poważne niebezpieczeństwo w niektórych regionach ponownie będzie stanowić silny wiatr, w porywach na zachodzie do 80 km/h oraz na Pomorzu Zachodnim do 90 km/h. Z kolei wysoko w górach porywy wiatru mogą osiągać nawet 140 km/h.

Prognoza pogody na piątek 3 lutego. Początek weekendu pod znakiem opadów śniegu i oblodzenia

W piątek synoptycy IMGW prognozują, że w związku z oblodzeniem trudne warunki na drogach będą panować na zachodzie i północnym zachodzie kraju, a także w województwie wielkopolskim. Paraliż komunikacyjny możliwy jest również na południu kraju – w okolicach Bielsko-Białej, Szczyrku, Nowego Targu, Nowego Sącza oraz Zakopanego.

Tam wystąpią intensywne opady śniegu, a także zawieje i zamiecie. Lokalnie może spać nawet 20 cm białego puchu. Warto pamiętać, że poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce oraz posiadania odpowiedniego sprzętu.

Ostrzeżenia IMGW przed atakiem zimy w Polsce. Gdzie będzie niebezpiecznie?

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W środę 1 lutego alerty obejmują powiaty w województwach:

  • dolnośląskim,
  • lubuskim,
  • zachodniopomorskim,
  • pomorskim,
  • wielkopolskim.

W czwartek 2 lutego IMGW ostrzega przed oblodzeniem w pasie od Pomorza Zachodniego przez centrum kraju do Podkarpacia. Natomiast intensywne o … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Beksiński w Lublinie”. Rekordowa liczba odwiedzających wystawę
Następny artykułGliwice wyróżnione za politykę mieszkaniową. Pierwsi w rankingu