A A+ A++

W piątek, 03 stycznia o godz. 18. w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów odbędą się dwa wernisaże: wystawa fotografii Piotra Ligęzy pt. “Śnienie” i wystawa cyklu obrazów “Chałupki – Beskid Niski” autorstwa Julii Jarży.

“Śnienie” – to poetycka opowieść poświęcona historii małżeństwa, w którego życie wkradł się tragiczny los, zwiastowany przez tajemniczy sen. Mężczyzna wskutek wypadku zapada w śpiączkę, a następnie na kilka dekad w stan niereaktywnego czuwania (dawna nazwa: „stan wegetatywny”). Kobieta podejmuje wyzwanie samotnej opieki. Przedstawiona historia rodzi pytania o sens cierpienia, poświęcenia, wiary, nadziei i miłości w tle nieuchronnej perspektywy skończoności ludzkiej egzystencji. Ważną rolę pełni pejzaż ojczysty – „centrum świata”  bohaterów. Sekwencyjne, symboliczne ujęcia krajobrazu oraz piękno przemian przyrody ukazują upływ czasu i uwydatniają perspektywę metafizyczną.
 
Ekspozycja Śnienie nawiązuje do tajemniczego cyklu Drzewa-Cienie-Śnienie prezentowanego przez autora m.in. w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w 2014 r.

Wystawa oraz towarzyszący jej katalog powstały w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa multimedialna: fotografie wykonane w latach 2009-2022 oraz animacja.

Julia Jarża – studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale Grafiki. W latach 2002 -2017 asystent/adiunkt w pracowni Podstaw Projektowania Graficznego Krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego na wydziale Malarstwa Sztalugowego i Architektury w Krakowie. W roku 2008 uzyskała doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendystka : Programu Tempus, Miasta Krakowa, Ministra Kultury i Sztuki.
 
Oprócz działalności dydaktycznej pracowała jako kostiumograf filmowy na planach filmów fabularnych z W. Smarzowskim, M. Szumowską, J. Koprowiczem, A. Baronem Więckiem. Jest członkiem kobiecej grupy artystycznej- Grupa 13. W swojej pracowni prowadzi warsztaty Graficzne. Zajmuję się grafiką, malarstwem, i fotografią. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą.

“Chałupki – Beskid Niski” to dorobek dwóch lat pracy nad cyklem Chałupki/Beskid Niski, który powstał dzięki inspiracji i gościnności moich przyjaciół artystki, Magdaleny Gołębiowskiej Śmiałek i Andrzeja Śmiałka. Prace powstałe to próba zatrzymania w kadrze artystycznym najpiękniejszych, a często skazanych na zniknięcie domów mieszkalnych, kościołów cerkwi jak i budynków epoki PRL, które tworzą niezwykły koloryt regionu, większość powstało w technice mieszanej: ecolina oraz linoryt łączonej techniką kolażu.

Obie wystawy będą prezentowane do 8 marca br.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie przyznaje się do tego, ale zmienił branżę gier wideo. Kim jest twórca Dark Souls
Następny artykułMałpa, robale i okno Overtona