A A+ A++

Na najważniejszych rynkach mieszkaniowych ceny wzrosły w 2019 r. o około 10 procent. Na dokładne podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już wstępne dane pokazują, że był to rok dynamicznych wzrostów cen.

Nowe mieszkania najszybciej drożały w Krakowie i Gdańsku – o kilkanaście procent. Spośród największych rynków najwolniej nowe lokale drożały w Poznaniu, gdzie roczny wzrost ceny wyniesie prawdopodobnie 5–8 proc.

Przy podobnej do 2018 r. sprzedaży mieszkań deweloperskich (firma JLL szacuje, że na sześciu głównych rynkach liczba sprzedanych mieszkań deweloperskich w 2019 r. wyniesie 64–65 tysięcy sztuk) wyższe ceny oznaczają wartościowy wzrost wielkości rynku.

2. Deweloperzy budowali na potęgę

Chcąc zaspokoić wysoki popyt i rosnące ceny, deweloperzy nie ustawali w przygotowywaniu kolejnych inwestycji. Finalne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące liczby budowanych mieszkań będą znane pod koniec stycznia. Ale już dziś można oszacować, że w 2019 r. rozpoczętych zostało około 230–240 tys. budów, a tak wielu lokali mieszkalnych nie budowano w Polsce od początku lat 80. Wiele wskazuje też na to, że pierwszy raz od 1980 r. liczba lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania przekroczy 200 tys.

Zobacz także: Dobry rok w polskim budownictwie

Oczywiście rynek mieszkaniowy dziś i 40 lat temu to coś zupełnie innego. Wtedy budowały głównie spółdzielnie. Obecnie napędzają go firmy deweloperskie, które odpowiadają za około 60 proc. mieszkaniowego „tortu”.

3. Rosnąca aktywność inwestorów zagranicznych

W 2019 r. uwidoczniło się coś, o czym mówiło się od kilku lat: znacznie wzrosła aktywność zagranicznych inwestorów. I nie mam tu na myśli tylko rekordowej liczby transakcji dokonanych przez Ukraińców, bo to akurat związane jest z falą imigracyjną z tego kraju.

Z jednej strony niemiecki deweloper TAG Immobilien przejął Vantage, a węgierski WING kupił 56 proc. akcji Echo Investment, z drugiej zaś notowano coraz więcej pakietowych zakupów mieszkań czy zabytkowych kamienic. To znak, że dla zagranicznych funduszy Polska jest na tyle stabilnym i bezpiecznym rynkiem, że warto na nim inwestować. Oczywiście jest to związane z relatywnie wysokimi stopami zwrotu, jakie na w pełni dojrzałych rynkach są aktualnie nie do osiągnięcia.

4 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWestinghouse kupuje brytyjską firmę
Następny artykułOne wiedzą, jak się obronić