A A+ A++

Łacińskie pestis znaczy “zaraza” lub “zguba”. Jak wiemy z historii ta choroba, która przybierała formę rozległych zmian martwiczo-zgorzelinowych w skórze o czarnej barwie, do zguby doprowadziła miliony. Symbolem walki z pandemią w tamtych czasach stał się charakterystyczny ubiór ochronny, który od XVI do XVIII wieku zakładali lekarze. Medycy do pracy zakładali maskę w kształcie dzioba, do której wkładali wonne olejki tłumiące fetor rozkładających się zwłok.

Zobacz wideo
Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Przez lata o rozprzestrzenianie się epidemii obwiniano szczury oraz bytujące na nich pchły. Z publikacji opublikowanej w Proceedings of the National Academy of Sciences wyłania się zupełnie inny wniosek.

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób rozprzestrzenia się zaraza, dokonując symulacji infekcji i przyglądając się: szczurom, transmisji drogą powietrzną oraz wszom i kleszczom, które bytują na ciele i ubraniach człowieka.

“Polskie Stonehenge”. Nie zabieraj kamieni, bo stanie ci się krzywda

Niewielkie poparcie historyczne i archeologiczne

Podczas badań naukowcy jednoznacznie odrzucili pierwszy i drugi wariant. “Zaraza rozprzestrzeniała się zbyt szybko, aby to szczury mogły być jej nosicielami. Poza tym takie twierdzenie ma niewielkie poparcie historyczne i archeologiczne. Gdyby rzeczywiście szczury były główną przyczyną zarazy, to byłoby więcej archeologicznych dowodów na istnienie martwych gryzoni” – czytamy w BBC.

Zespół badaczy z uniwersytetów w Oslo i Ferrarze jednoznacznie orzekł, że nosicielami dżumy były ludzkie wszy. “Jest mało prawdopodobne, aby dżuma rozprzestrzeniała się tak szybko, gdyby była przenoszona przez szczury. Przenoszenie zarazy z osoby na osobę jest bardziej wiarygodne” – powiedział profesor Stenseth.

Pałac w GlinceO tym pałacu krążą mroczne legendy. Grupa śmiałków weszła do środka

Lekcje z historii 

Jednocześnie profesor podkreślił, że badanie to ma przede wszystkim znaczenie historyczne. Ma na celu zrozumienie tego, co wydarzyło się podczas jednej z najbardziej niszczycielskich pandemii w historii ludzkości. “Zrozumienie tego, co dzieje się podczas epidemii, jest zawsze dobre, jeśli chcesz zmniejszyć śmiertelność w przyszłości” – stwierdził na koniec. 

Źródła: Proceedings of the National Academy of Sciences / BBC / History 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRedfall otrzyma nowych bohaterów po premierze. Najdroższe wydanie gry kosztuje 469 zł
Następny artykułZbiórka i charytatywny bal na rzecz rozbudowy Oddziału Szpitala Morskiego w Gdyni