Maślanka to fermentowany napój mleczny i produkt uboczny przy produkcji masła. Maślanka jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Wspiera zdrową florę jelitową dzięki wysokiej zawartości bakterii kwasu mlekowego i bakterii fermentacji mlekowej. Maślanka jest dobrym źródłem wapnia i lecytyny. Może być spożywana jako orzeźwiający napój lub jako składnik zup i ciast. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Co to jest maślanka?
Maślanka to napój, którego nazwa jest synonimem masła. Maślanka, czyli produkt mleczny, powstaje z maślanki. Pomimo podobnej konsystencji i smaku, nie jest tym samym, co kefir, zsiadłe mleko – zaliczane do tej samej kategorii.
Jaki jest skład i przeznaczenie maślanki? Dobry produkt będzie zawierał tylko mleko i żywe kultury bakterii mlekowych. Odmiany smakowe mogą zawierać dodatki takie jak czekolada czy owoce, ale najlepszym i najzdrowszym wyborem jest ten naturalny. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić maślankę, koniecznie przeczytaj ten tekst – https://wegedania.pl/blog/ntgr/jak-zrobic-maslanke.html.
Maślanka ma wiele korzyści zdrowotnych i odżywczych
Maślanka jest jednym z najbardziej niskokalorycznych produktów mlecznych. W 91% składa się z wody. 100g jej dostarcza 45 kcal. Zawiera również 1,5% tłuszczu.
Maślanka nie jest dobrym źródłem białka. Zawiera nieco mniej białka niż węglowodany, ale ma wysoką wartość biologiczną. Posiada około 4 g cukru mlecznego, który często nie jest dobrze tolerowany przez dorosłych. Może powodować biegunki, bóle brzucha i wzdęcia.
Ponadto jest lekkostrawna. Maślanka jest 2-3 razy bardziej strawna niż mleko w żołądku.
To świetny produkt odkwaszający organizm – zawiera 0,6% kwasu mlekowego. Pobudza on wydzielanie soku żołądkowego, reguluje trawienie, ułatwia i reguluje trawienie. Obecność laktozy sprzyja wzrostowi korzystnych bakterii jelitowych. Skutkuje to ochroną przed infekcjami, regularnymi wypróżnieniami, lepszym odżywianiem i niższym ryzykiem raka jelita grubego.
Maślanka na wiele sposobów
Możesz użyć maślanki jako bazy do zrobienia wielu rodzajów koktajli, w tym słodkich i słonych, owocowych i wege. Możesz eksperymentować ze świeżymi ziołami i przyprawami, takimi jak imbir, kurkuma czy cynamon. W swojej pożywnej formie jest świetną przekąską do spożywania między posiłkami!
Promienna skóra
Regularne spożywanie maślanki może mieć również pozytywny wpływ na Twoją cerę. Maślanka reguluje Twój układ pokarmowy, co skutkuje gładszą skórą i lepszym nawilżeniem. Osobom z egzemą zaleca się włączenie maślanki do codziennej diety. Maseczki z maślanki można stosować na całe ciało i twarz, aby wygładzić skórę i wyrównać jej koloryt.
Maślanka jako naturalny kosmetyk
Ten cenny napój ma niesamowite działanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Maślanka może być również wykorzystywana kosmetycznie. Maślankę można stosować jako maseczkę na włosy i twarz lub dodawać do kąpieli. Jakie są efekty? Maślanka może być stosowana zamiast peelingów z drogerii, ponieważ zawiera kwas mlekowy. Może też rozjaśnić przebarwienia, nawilżyć i wyrównać koloryt skóry.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS