A A+ A++

Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Norbert Kieć wraz pracownikami uratowali rysia – Osłabiony i wychudzony ryś odnaleziony w Desznicy
08 stycznia 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

Ryś był bardzo osłabiony, wychudzony i nie  wykazywał żadnego strachu. Wszystko to działo się 30 grudnia 2019 roku w rejonie zabudowań w Desznicy ( gmina Nowy Żmigród).

Ryś w Desznicy – Fot. Józef Różański 

Na polecenie dyrektora Norberta Kiecia, interwencję podjęli natychmiast pracownicy Magurskiego Parku Narodowego. Dzięki szybkiej interwencja pracowników parku i pomocy mieszkańców Desznicy rysia udało się schwytać. 

Co powiedział nam dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Norbert Kieć

– Młodego samca rysia zauważyli mieszkańcy Desznicy 30.12.2019 roku. Mocno osłabiony kot przebywał w pobliżu zabudowań i nie wykazywał strachu przed człowiekiem pozwalając podejść na odległość ok. 10m. Mieszkańcy Desznicy poinformowali dyrekcję o zaistniałej sytuacji, w związku z czym podjąłem natychmiastowe działania – powiedział nam Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.

Norbert Kieć – dyrektor Magurskiego Parku Narodowego 

– Na miejsce pojechali pracownicy straży parku –  zastępca komendanta Piotr Potera i strażnik Jarosław Jaróg oraz pracownicy zespołu ds. ochrony przyrody: kierownik zespołu Damian Nowak oraz specjalista Józef Różański. Ja zająłem się koordynacją akcji na bieżąco podejmując decyzje, śledząc rozwój wydarzeń. Z pomocą mieszkańców udało się bezpiecznie schwytać zwierzę, które czekało na przyjazd specjalistów ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Dr hab. inż. Robert Mysłajek oraz mgr Michał Figura po wykonaniu sedacji i podaniu leków zabrali zwierzę do ośrodka rehabilitacji „Mysikrólik” w Bielsku Białej.  Obecnie kot czuje się dobrze i stopniowo odzyskuje siły. Czekamy aż nabierze masy i będzie zdolny do polowania na sarny i dopiero wtedy będzie mógł wrócić do Magurskiego Parku Narodowego – stwierdził dyrektor MPN Norbert Kieć. 

Populacja rysi na terenie Magurskiego  Parku Narodowego szacowana jest  na 3 – 5 dorosłych osobników. Ich ostoją jest cały Magurski Park Narodowy.

Kilka dni temu w okolicach tzw. „Małego Lasku” koło Nowego Żmigrodu zauważono osłabionego rysia. Przez kilka godzin poszukiwania rysia prowadził komendant Straży Parku Franciszek Źrebiec, kierownik zespołu ds. ochrony przyrody MPN Damian Nowak oraz specjalistka teriologii Katarzyna Kozyra. Ranny ryś został odnaleziony w jednym z gospodarstw domowych w Nowym Żmigrodzie, do którego zawędrował.

Do bardzo osłabionego rysia sprowadzono lekarza weterynarii, który dokonał sedacji rysia , po czym przetransportowali zwierzę do lecznicy na szczegółowe badania. Wykonane prześwietlenie wykazało poważny uraz kończyny, dlatego też zwierzę zostało przetransportowane do specjalistycznego ośrodka w Krakowie, gdzie zostało poddane operacji. Pomimo wysiłku lekarzy zwierzę jej nie przeżyło.

Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Norbert Kieć apeluje do osób, które spotykają ranne, osłabione zwierzęta w okolicach Magurskiego Parku Narodowego o jak najszybsze przekazanie takich informacji do dyrekcji parku.

Pracownicy Magurskiego Parku Narodowego mają na uwadze i troszczą się o  los dzikich zwierząt żyjących w Parku, a niektórzy “ekolodzy” zajmują się suchymi i spróchniałymi drzewami rosnącymi przy drodze relacji Krempna – Grab, które to stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia jej użytkowników. 

 

Red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerie w Magurskim Parku Narodowym – ZIMOŚWIATY
Następny artykułPolicja Łomża: PIJANI JEŻDŻĄ WŚRÓD NAS!!!