Potwierdza się to, o czym pisaliśmy pod koniec tygodnia. Przypomnijmy, od kilku tygodni wyburzane są hale, które były połączone z budynkiem administracyjnym dawnej Ryfamy. W poprzednim artykule przypuszczaliśmy, że w Rybniku zamierza pójść w mieszkalnictwo »Wyburzają hale dawnej Ryfamy. Jest inwestor, co będzie chciał zbudować?«
Dzisiaj spółka zdradza już więcej szczegółów. Jak podkreśla w komunikacie, teren, na którym funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn, zyska nowe życie. Projekt ma połączyć współczesność z industrialnym charakterem oraz spełnić trzy funkcje: mieszkaniową, usługową i rozrywkową. W planach jest więc budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji. W grudniu rozpoczęły się prace rozbiórkowe.
Zobacz także
Co ciekawe, inwestor zamierza zachować elementy dawnej fabryki o najwyższej wartości architektonicznej i historycznej. Planowane jest pozostawienie części głównej hali, która ma stanowić łącznik pomiędzy przeszłością a przyszłością. Powstanie w niej przestrzeń interdyscyplinarna zaspokajająca potrzeby różnych użytkowników. Natomiast wybrane materiały z rozbiórki (takie jak cegła) zostaną wykorzystane w formie detali elewacyjnych lub elementów małej architektury.
Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate.
– Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, że przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie – dodaje Jarosław Łysik.
Jak się dowiadujemy, trwają prace nad finalną koncepcją i projektem architektonicznym. Do współpracy w fazie projektowej zaproszono pracownię OVO Grąbczewscy z Katowic.
– Naszym celem jest uzyskanie rozwiązania jak najlepszego zespołu zabudowy mieszkaniowej – prawidłowego pod względem urbanistycznym i architektonicznym, zapewniającego najlepszą jakość życia przyszłym mieszkańcom, przyjaznego, pełnego zieleni i atrakcyjnych przestrzeni, ekologicznego i ekonomicznego zarówno w aspekcie budowy, jak i użytkowania. Wyjątkowa struktura istniejących budynków poprzemysłowych będzie wyróżnikiem nowej zabudowy i nada jej unikatowy charakter – komentuje architekt Oskar Grąbczewski z pracowni OVO Grąbczewscy.
Zakończenie etapu rozbiórki planowane jest na III kw. 2023 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS