A A+ A++

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku – podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów – podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – dodał Obajtek.

Jak mówił podczas konferencji szef PKN Orlen, kontrakt jest ważny, “by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie”.

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r. – wskazał.

Jak zaznaczył, “to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka”. Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni – dodał.

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami – dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu – mówił.

80 proc. zarezerwowanych mocy – Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu – przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu – zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, “to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo”. Zaznaczył, że również “mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu – to jest ok. 6 mld m sześc.”.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi przeniesie się do nowej siedziby najpóźniej do kwietnia 2025 roku.
Następny artykułCzwarty album Beaty Kozidrak “4B” już 23 lutego w sprzedaży