Jak informuje Śląski Ogród Zoologiczny, pod koniec 2022 roku do zoo zawitali przedstawiciele gatunku, którego do tej pory nie oglądaliśmy w Chorzowie. To oryksy południowe.
Choć śląskie zoo może się poszczycić naprawdę pokaźną kolekcją to jak głosi przysłowie „od przybytku głowa nie boli”. Tym samym, do gatunków takich jak bongo górskie, hulman czczony, węgorz ogrodowy, waran Martensa czy żółw terekaj, które zostały sprowadzone do ogrodu zoologicznego w zeszłym roku dołączył nowy gatunek kopytnych – antylopy oryksy południowe.
Oryksy południowe w śląskim zoo. Kiedy będzie można je zobaczyć?
To 7 młodych osobników – 4 samice i 3 samce trafiły chorzowskiego zoo z ogrodu w Magdeburgu.
Zwierzęta są w różnym wieku – najmłodszy osobnik ma 10 miesięcy, a najstarszy – 13 lat. Obecnie oryksy aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Zmienna, zimowa aura sprawia, że nie można ich jeszcze zobaczyć. Zwierzęta przebywają w wewnętrznych pomieszczeniach hodowlanych, a na wybieg zewnętrzny wyjdą gdy tylko warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. Od wiosny oryksy będzie zobaczyć na dużym wybiegu przy żyrafiarni. Docelowo w przyszłości oryksy będą korzystały z wybiegu wraz z żyrafami – wyjaśniają przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Oryks południowy (Oryx gazella) to gatunek antylopy zamieszkujący trawiaste tereny na południu Afryki. Jest największym z gatunków oryksów – dorosłe osobniki osiągają do 125 cm wysokości w kłębie i masę do 240 kg. Zarówno samce, jak i samice posiadają rogi, z tym, ze rogi samic są zwykle krótsze. Żyją w stadach, które migrują w poszukiwaniu pożywienia. Są typowymi roślinożercami. Podstawę ich diety stanowi świeża trawa.
Szacuje się obecnie, że w środowisku naturalnym żyje obecnie 275 tysięcy oryksów południowych, a ich populacja jest obecnie stabilna, jednak w dalszej przyszłości zagrażają im zmiany środowiska oraz klimatu, a także działalność człowieka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS