A A+ A++

Zmianę taryfy dla ciepła dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że mieszkańcy i odbiorcy korzystający z krośnieńskiej sieci ciepłowniczej od 1 lutego do końca kwietnia zapłacą więcej o ok. 18 procent a po 30 kwietnia dodatkowe ok. 5,8 procent.

Władze miejskiej spółki komunalnej podkreślają, że mimo zmiany taryfy i kolejnej podwyżki mieszkańcy Krosna nadal nie mogą skorzystać z rekompensaty do cen ciepła dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.

Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego tłumaczy, że spółka musiała skorzystać z prawa zmiany obowiązującej taryfy dla utrzymania płynności finansowej.

– Koszty zakupu paliw wzrosły o blisko 9 mln zł. W 2021 roku wynosiły około 6 milionów złotych, a w 2022 roku już około 15 milionów złotych – wyjaśnia.

Zmiana taryfy dla ciepła oznacza wzrost ceny, jaką za ciepło systemowe zapłacą mieszkańcy Krosna i odbiorcy korzystający z krośnieńskiej sieci ciepłowniczej.

Są dwie przyczyny obecnego wzrostu cen ciepła systemowego. Pierwsza to dalszy wzrost cen paliwa, czyli biomasy i miału węglowego w stosunku do cen określonych w obowiązującej taryfie: to dotyczy części taryfy dla jednostek wytwórczych, które wytwarzają energię cieplną – mówi Janusz Fic.

Dodaje, że druga przyczyna to zmiana wskaźnika, na podstawie którego określone są ceny wytwarzania ciepła w układzie kogeneracyjnym.

Na 2022 rok wskaźnik wzrostu cen określony został na bardzo niskim poziomie, zakładającym wzrost cen o 3,75 procent, przy wzrostach cen paliw przekraczających 200 procent, a to powodowało znaczne straty finansowe przy produkcji energii w takich układach. Sytuacja ta została zauważona przez Urząd Regulacji Energetyki i doprowadzono do zmiany przepisów prawnych oraz podniesienia ceny ciepła wytwarzanego w układach kogeneracyjnych o dodatkowe 25 zł/GJ. I to jest drugi powód podwyżki – wyjaśnia.

Zaznacza, że zmiana tego wskaźnika jest o tyle istotna, że w krośnieńskiej elektrociepłowni ponad 50 procent energii cieplnej wytwarzana jest w układzie kogeneracyjnym, produkującym w procesie skojarzenia energię elektryczną i energię cieplną, a pozostała część w kotłach produkujących jedynie energię cieplną.

Władze KHK dodają, że na wzrost ceny ciepła systemowego ma też wpływ przywrócenie od 1 stycznia 23-procentowej stawki VAT w miejsce dotychczas obowiązujących 5 proc.

Autor: tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie Informacje.: APHKAHAZETI W POLCE – GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY BALET Z CHÓREM I ORKIESTRĄ NA ŻYWO – WYGRAJ BILET
Następny artykułSpotkanie z dr Januszem Prokopczukiem i bezpłatne badania na miejscu. 31 stycznia Klub Pacjenta