Od 1 stycznia 2020 r. mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego mają zapewniony dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych i adwokatów wyznaczonych przez samorządy prawnicze. Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie, która złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady u prawnika.
BEZPŁATNA POMOC PRAWNA DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO
Każdy uprawniony mieszkaniec powiatu krośnieńskiego w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej może skorzystać z nieodpłatnej mediacji prowadzonej między stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
– Poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
– Przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
– Przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
– Przeprowadzenie mediacji;
– Udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
– Udzielanie pomocy prawnej odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 13 43 75 849 w godzinach od 8.00 do 14.00, od poniedziałku do piątku lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Na terenie powiatu funkcjonują cztery punkty pomocy prawnej. Zlokalizowane są w Starostwie Powiatowym w Krośnie (pokój nr 024) oraz w siedzibach Urzędów Gmin w Dukli, Jedliczu i Rymanowie.
– Cieszę się, że w powiecie krośnieńskim od kilku lat z powodzeniem funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, które w tym roku dodatkowo świadczą pomoc w zakresie nieodpłatnej mediacji. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, których nie stać na płatną pomoc prawną – mówi starosta krośnieński Jan Pelczar. – Warto dodać, że celem działalności takich punktów jest nie tylko pomoc osobom potrzebującym porady prawnej. To także poszerzenie świadomości prawnej społeczeństwa. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców, którzy potrzebują pomocy, do korzystania z bezpłatnych porad.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Kobiety w ciąży przyjmowane będą poza kolejnością. Natomiast osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824) mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
– poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej “osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
– wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
– sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
W przypadku stwierdzenia, że przedstawiony przez osobę uprawnioną problem nie może być rozwiązany w całości albo części poprzez udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności stwierdzenia, że problem nie ma wyłącznie charakteru prawnego, prawnicy poinformują osobę uprawnioną o możliwościach uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa, wskazanych na „Liście jednostek nieodpłatnego poradnictwa”, dostępnego dla mieszkańców powiatu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Krośnie http://spkrosno.bip.gov.pl oraz na tablicach ogłoszeń w urzędach gmin na terenie powiatu.
BEZPŁATNA POMOC PRAWNA DLA MIESZKAŃCÓW KROSNA
Od 1 stycznia 2020r. każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej porady prawnej może skorzystać z takiej pomocy bezpłatnie w dwóch punktach na terenie miasta. Jak to wygląda w praktyce?
Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na wizytę. Następnie należy przyjść w umówionym dniu i godzinie na spotkanie z prawnikiem do wybranego punktu. Należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, złożenie oświadczenia, że nie ma się możliwości poniesienia kosztów płatnej pomocy prawnej jest jedynym i jednocześnie niezbędnym warunkiem skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Każda wizyta w punkcie rozpoczyna się od podpisania wspomnianego oświadczenia – jego prosty wzór jest dostępny w punkcie. Jednocześnie nie ma obowiązku dokumentowania dochodu – samo wypełnienie i podpisanie oświadczenia jest wystarczającym warunkiem do uzyskania porady.
W jakich dziedzinach prawa można uzyskać poradę?
Zakres świadczonych porad prawnych jest dość szeroki i obejmuje m.in.: sprawy z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, spadkowego, rzeczowego, a także prawa do opieki zdrowotnej. Nieodpłatna pomoc nie obejmuje kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, za wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.
Jaką pomoc uzyskamy w punkcie?
Przychodząc do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej możemy liczyć na poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Prawnik może wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego lub przygotować projekt pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. W przypadku trudnej sytuacji finansowej otrzymamy projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
W wybranych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej może być również świadczona nieodpłatna mediacja – w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej. Usługa może obejmować także rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązania sporu, przygotowanie projektu umowy lub wniosku o mediację, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu oraz pomoc w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem. Należy pamiętać, że nieodpłatna mediacja nie może być prowadzona w sprawach formalnie skierowanych do mediacji (przez sąd albo inny organ), a także w sprawach, gdzie zachodzi podejrzenie przemocy w relacji stron.
W przypadku gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo w części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, prawnik poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach.
Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Krośnie:
I. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, przy ul. Grodzkiej 10 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 15:30-19:30, sobota: 8.00-12.00);
II. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej:
Urząd Stanu Cywilnego w Krośnie, przy ul. Prochownia 4 (poniedziałek, środa i piątek w godz.: 9.00-13.00, wtorek i czwartek w godz.: 14.00-18.00)
Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.
Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: 13 47 43 907 lub 13 47 43 214, w poniedziałki w godz.: 7.30-16.30, wtorki, środy i czwartki w godz. 7.30–15.30 oraz w piątki w godz.: 7.30-14.30. Można też zarejestrować się na wizytę poprzez stronę internetową: krosno.npp-24.pl.
Od 2020 r. na terenie Miasta Krosna będzie możliwość skorzystania także z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Szczegółowe harmonogramy otwarcia Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Nieodpłatnej Mediacji wraz z ich dokładną lokalizacją pojawią się w styczniu na stronie Stowarzyszenia Sursum Corda: www.pomocprawna.sc.org.pl oraz Urzędu Miasta www.krosno.pl
red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS