A A+ A++

Replika, która będzie dostępna w Planetarium Śląskim to wyjątkowy skafander. Jak przypominają przedstawiciele instytucji, model A7L powstał w 1969 roku i stanowił wówczas szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. 

– Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od – 120 stopni Celsjusza w cieniu do 127 stopni Celsjusza w słońcu. Każdy skafander księżycowy był w zasadzie zamkniętym ekosystemem, który był odpowiedzialny za przeżycie ludzi znajdujących się niemal 400 tysięcy kilometrów od Ziemi – wskazują przedstawiciele Planetarium Śląskiego.

Replikę skafandra Neila Armstronga można oglądać od 19 stycznia

Replikę kosmicznego skafandra jednego astronauty, który zapisał się w historii złotymi zgłoskami, będzie można oglądać w Planetarium Śląskim od czwartku 19 stycznia. Nowy eksponat zostanie ustawiony w holu placówki.

– Dzięki uprzejmości UNVIE( US Mission to United Nations w Wiedniu) oraz Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie udało się sprowadzić do Chorzowa jedną z najdokładniejszych kopii ubioru Neila Armstronga. Powstała ona na podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie – wyjaśniają przedstawiciele Planetarium Śląskiego.

Wspomnianą replikę będzie można zobaczyć już o godz. 17.30 w czwartek, 19 stycznia. Zaplanowano też kilkunastominutową prezentację na żywo, która poświęcona będzie misji Apollo 11 i pierwszemu programowi załogowych lotów na Księżyc. Następnie odwiedzający Planetarium Śląskie będą mogli wziąć udział w specjalnym pokazie seansu „Explore”. Wstęp na specjalny pokaz jest wolny. Darmowe wejściówki można rezerwować pod numerem telefonu +48 32 745 04 04 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Wystawa „From the Moon to Mars”

To jednak nie wszystko, bowiem prezentacji kopii skafandra Neila Armstronga towarzyszy wystawa „From the Moon to Mars”, znajdująca się przed wejściem do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Można ją oglądać do końca marca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocna i świąteczna opieka w szpitalu
Następny artykuł“Ludzie przerzucali dzieci przez płot”. Świadkowie o katastrofie śmigłowca w Browarach