Chociaż przepisy dotyczące Karty Dużej Rodziny zmieniły się w 2019 roku, do dziś wiele osób nie wie, że przysługuje im ona, a co za tym idzie – np. mogą zapłacić niższy rachunek za prąd tej zimy. Chodzi o rodziców, którzy wychowali przynajmniej trójkę dzieci. Także o seniorów, których dzieci są już dorosłe.
W budżecie niejednego seniora może mieć to duże znaczenie tej zimy, kiedy ceny prądu podskoczyły bardzo wysoko. Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny spowodowały, że rachunki za prąd rosną w zastraszającym tempie.
Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje tym rodzicom, które mają lub w przeszłości mieli na
utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili
składania wniosku. Oznacza to, że wielu seniorów może korzystać ze zniżek oferowanych na podstawie tej karty.
W tym roku to szczególnie istotne z powodu związku Karty Dużej rodziny z limitami na prąd określonymi przez rząd. Z zapisów ustawy wynika, że rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy będą mieli zamrożone ceny
energii nie do poziomu 2600 kWh, tylko do 3000 kWh. Dla pozostałych limit wynosi: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami.
Po przekroczeniu limitu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys.
kWh, gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane
według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego
przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według
cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Kto więc wychował przynajmniej trójkę dzieci, teraz już dorosłych, ale dotąd nie korzystał z Karty Dużej Rodziny, może to rozważyć, aby uniknąć wyższych rachunków za prąd.
Co zrobić, aby taką kartę zdobyć? Należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Kartę można także uaktywnić w aplikacji mObywatel.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS