Dobiega końca kontrowersyjna inwestycja miasta obejmująca adaptację parteru budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej na potrzeby przedszkolne. Prace budowlane zostały już zakończone i po feriach do budynku powinni wrócić licealiści. Po raz pierwszy w historii pojawią się w nim także przedszkolaki.
– W budynku przy ul. Farbiarskiej 8 zakończyły się już roboty budowlane. Parter szkoły przystosowywano do funkcjonowania 9-oddziałowego przedszkola, wokół zagospodarowano teren oraz zamontowano duży plac zabaw. Nie został jeszcze zakończony ostateczny odbiór inwestycji. Przeprowadzka przedszkoli planowana jest w czasie trwających ferii zimowych, natomiast młodzież rozpocznie naukę w dawnej lokalizacji już w nowym semestrze – mówi Monika Głazik z Biura Prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Na ul. Farbiarską ostatecznie trafią dzieci uczęszczające dziś do Przedszkola nr 26 funkcjonującego tymczasowo przy ul. Dożynkowej (w siedzibie Przedszkola nr 89) oraz Przedszkola nr 14 z ul. Bronowickiej. Obie placówki zostaną jednocześnie połączone w nowy Zespół Przedszkolny nr 2. Licealiści wrócą zaś na ul. Farbiarską po ponad roku spędzonym w dawnym gmachu zlikwidowanej Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej, który zostanie w całości przekazany na potrzeby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26.
– Aktualnie do Przedszkola nr 14 uczęszcza 98 dzieci w 4 oddziałach, a w 3 oddziałach Przedszkola nr 26 uczy się 58 dzieci. O przyjęciu dzieci w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola. Tym samym nie przewidujemy dodatkowej rekrutacji w związku z przeniesieniem placówek do nowej siedziby. Natomiast w następnym roku szkolnym do Zespołu Przedszkolnego nr 2 zostanie przeprowadzony nabór już do 9 oddziałów tj. na łącznie 225 miejsc, czyli do 2 oddziałów więcej niż dotychczas – dodaje Monika Głazik.
Samo połączenie przedszkola ze szkołą średnią od początku budziło jednak duże kontrowersje i protesty, przede wszystkim ze strony uczniów VII LO i ich rodziców. W efekcie przebudowy ograniczona zostanie bowiem możliwość rozwoju tej placówki. Dziś łącznie w 11 oddziałach uczy się tu 295 uczniów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami docelowo w szkole ma funkcjonować 8 oddziałów, co przełoży się na zaledwie 2 klasy w każdym z roczników.
Łączny koszt całego kontraktu wyniósł prawie 6 mln zł. To o niemal pół miliona więcej niż wskazywała pierwsza umowa z wykonawcą (ok. 5,46 mln zł), firmą Edach. Dodatkowo inwestycja złapała też spore opóźnienie, bo pierwotnie miała być gotowa do września 2022 roku. Przedłużenia terminu, jak i wzrost kosztów, tłumaczono koniecznością wykonania robót dodatkowych, które „wyszły” już po rozpoczęciu inwestycji.
Marek Kościuk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS