A A+ A++

 Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za kontrolę ruchu drogowego (Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa), będą mieli obowiązek odczytywać stan drogomierza niemal przy każdej kontroli, także wtedy, gdy nie będą poddawali auta badaniu technicznemu.

Każdy zatrzymany do kontroli pojazd, będzie musiał mieć spisany licznik. Będzie można odstąpić od tej czynności tylko  podczas  zorganizowanych akcji kontrolnych ukierunkowanych na badanie trzeźwości jak największej liczby kierowców, a także podczas wykonywania kontroli drogowej z równoczesną kontrolą celną lub graniczną.

W pojazdach, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce funkcjonariusz, oprócz przebiegu, spisze numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu.

Natomiast kontrola wskazań licznika w pojeździe holowanym lub przewożonym na lawecie  będzie zależała od decyzji kontrolującego. Jeśli uzna, że jest to zbyt niebezpieczne, będzie mógł zaniechać kontroli.

Stan licznika pojazdu zostanie wprowadzony do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Przypominamy, że od 25 maja 2019 r.  cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Karze podlega nie tylko nieuczciwy mechanik oferujący taką usługę, ale i zlecający fałszowanie wskazań drogomierza (art. 306a Kodeksu Karnego).

źródło KGP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowe oszustwo w Estonii. Ofiara straciła pół mln. euro
Następny artykułPolicja Świdnica: Świdniccy policjanci zatrzymali kierującego po zażyciu substancji psychotropowych. W chwili zatrzymania posiadał przy sobie amfetaminę