Wczoraj, 16 stycznia (13:26)
Aktualizacja: Wczoraj, 16 stycznia (15:58)
Polski rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie cywilnym dotyczącym prawa spadkowego, a to oznacza, że wkrótce czekają nas poważne zmiany w dziedziczeniu. W szczególności dotyczyć będą one małoletnich, osób ubezwłasnowolnionych oraz dalszych krewnych. O jakie konkretne modyfikacje chodzi i w jakim celu zostają one wdrożone?
Zmiany w prawie spadkowym mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Po tym, jak polski rząd zaakceptował projekt modyfikacji w Kodeksie cywilnym, czeka nas poważna reforma w kwestii dziedziczenia.
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zmiany w dziedziczeniu mają dostosować prawo spadkowe do rzeczywistych relacji rodzinnych tak, by maksymalnie przyspieszyć postępowania spadkowe. Projekt ten dotyczy zwłaszcza trzech grup Polaków:
- osób małoletnich
- osób ubezwłasnowolnionych
- dalszych krewnych
Na jakie konkretne zmiany w prawie spadkowym powinniśmy się przygotować? Przede wszystkim ma być zdecydowanie mniej potencjalnych spadkobierców.
Krąg osób uprawnionych do dziedziczenia zostanie maksymalnie zawężony w przypadku trzeciej grupy spadkowej – dziadków spadkodawcy oraz ich zstępnych. W tym przypadku dziedziczenie ma dotyczyć jedynie dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy i ich zstępnych. To zaś oznacza, że stryjeczne i cioteczne wnuki czy inni dalsi krewni spadkodawcy będą wyłączeni z dziedziczenia po nim. Jeżeli niniejsza sytuacja będzie dotyczyć dzieci dziadków spadkodawcy (jego stryjostwa czy wujostwa), udział spadkowy przypadnie w częściach równych ich dzieciom.
Inna ważna kwestia to niegodność dziedziczenia. Chodzi o to, aby osoby, które regularnie uchylały się od wypełniania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego lub sprawowania nad nim pieczy, mogły zostać wyłączone z prawa do dziedziczenia.
Zgodnie z prawem, spadkobierca na złożenie oświadczenia o przyjęciu czy odrzuceniu spadku ma równo sześć miesięcy od momentu, w którym dotarła do niego informacja o śmierci spadkodawcy.
Po zmianach zasada ta może jednak przestać obowiązywać. Będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy dopełnienie formalności w terminie będzie niemożliwe z uwagi na wymagane zezwolenie sądu opiekuńczego. Ma to ułatwić życie osobom małoletnim i ubezwłasnowolnionym, których spadek niekiedy przepada z uwagi na niedopilnowanie kwestii prawnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS