A A+ A++

W piątek 13 stycznia zmarł w Bytomiu Zenon Pigoń, znany działacz „Solidarności” śląsko-dąbrowskiej, założyciel i pierwszy redaktor naczelny podziemnego „Głosu Śląsko-Dąbrowskiego”. Miał 83 lata.

Zenon Pigoń urodził się 29 czerwca 1940 roku w Radziwiłłowie na Wołyniu. Pracował m.in. jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Górniczej KWK “Bobrek” w Bytomiu. Od września 1980 do 1992 roku w „Solidarności”, przewodniczący Komisji Okręgowej „S” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Bytomskiej.

Po 13 grudnia 1981 roku członek MKS w Bytomiu, 22 grudnia 1981 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, zaś w styczniu 1982 roku aresztowany i osadzony w Katowicach. 18 lutego 1982 roku został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata.

Zmarł Zenon Pigoń, założyciel i redaktor naczelny podziemnego „Głosu Śląsko-Dąbrowskiego”

Był redaktorem naczelnym podziemnego „Głosu Śląsko-Dąbrowskiego”. W latach 1989-1991 poseł RP z listy KO „S”, członek OKP, w Komisji Edukacji, Komisji Zdrowia oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. Od 1992 roku pracował w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach, był również członkiem Stowarzyszenia Obywatelski Klub Parlamentarny, Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zenon Pigoń był autorem książki „To był GłosŚ Wspomnienia” wydanej w 2014 roku w Bytomiu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBundeswehra rozpoczyna relokację systemu Patriot do Polski
Następny artykułNowy rok, stare dziury. Na ul. Boya-Żeleńskiego nic się nie zmieniło