A A+ A++

Na Podkarpaciu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej „Ferie z WOT”. W Jarosławiu kwalifikowano ochotników do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. W piątej edycji szkolenia wojskowego w czasie ferii w województwie Podkarpackim udział bierze blisko 70 ochotników, w tym ochotnicy-żołnierze Aktywnej Rezerwy.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastka” to dla młodych ludzi wielka przygoda. Pierwszy dzień to głównie formalności, ochotnicy pobrali mundury i sprzęt potrzebny do szkolenia wojskowego. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem, założenie munduru żołnierza Wojska Polskiego wywołuje we mnie poczucie dumy i odpowiedzialności. Dużo pozytywnych emocji wzbudza we mnie też to, że niewiadomo co dokładnie Nas czeka podczas kolejnych dni. Od zawsze marzyłam aby sprawdzić swoje siły pływając na basenach areny międzynarodowej, a teraz mam okazję by sprawdzić się w wojsku i połączyć pasję ze służbą – powiedziała Katarzyna Wasick, uczestniczka tegorocznej edycji “Ferii z WOT”, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w pływaniu.

„Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia wojskowego, ochotnicy z Podkarpacia podszkolą umiejętności potrzebne w życiu codziennym, pracy czy nauce. To m.in. umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego a precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej .

Zakończeniem „Ferii z WOT” będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę, 29 stycznia złożą w Łańcucie Ci, którzy ukończą szkolenie. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą się szkolić w cyklu szkoleniowym trwającym 3 lata, aż osiągną planowaną gotowość bojową.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania

***

„Ferie z WOT” to projekt realizowany w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już po raz piąty i podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. To 16- dniowe wojskowe szkolenie podstawowe przygotowane jest przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, studentów oraz nauczycieli. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek w miejscowości Dąbrówka-Ług
Następny artykułPapierosy i wódka o wartości 180 tys. zł ukryte w łóżku, szafie oraz szufladach