A A+ A++

Napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku korzystają z preferencyjnej opłaty cukrowej, objęte są opłatą zmienną i nie podlegają opłacie stałej. Niezależnie, czy cukier w napoju jest naturalny, czy syntetyczny, opłatę należy obliczać od całej zawartości cukrów w napoju – tłumaczy resort finansów.

Podatek od cukru w sokach. Resort finansów zabrał głos ws. nowej ustawy
fot. Photo Win1 / / Shutterstock

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w informacji przekazanej PAP, procedowany projekt nowelizacji przepisów o opłacie od środków spożywczych, tzw. opłacie cukrowej, nie przewiduje zmian dotyczących katalogu napojów podlegających tej opłacie. Resort poinformował, że żadne nowe produkty nie zostaną objęte opłatą, a celem zmian jest uproszczenie jej poboru i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami soki 100 proc. oraz napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i do 5 gramów cukrów w 100 ml nie podlegają opłacie cukrowej – wskazano. Pozostałe napoje zawierające cukry – także naturalne – są objęte tą opłatą.

Zwrócono uwagę, że opłacie “podlega bowiem napój z dodatkiem m.in. cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje”. W opinii ministerstwa dodanie soku owocowego, zawierającego naturalnie występujący cukier, oznacza dodatek środka spożywczego zawierającego cukry i skutkuje – jeśli napój ma do 20 proc. soku bądź powyżej 5 gramów cukrów – objęciem danego napoju opłatą cukrową.

“Bez względu na to, czy sok zawarty w napoju pełni funkcje aromatyczne czy słodzące, wnosi on dodatek cukrów do produktu, o czym świadczy jego obecność w wykazie składników oraz informacja o zawartości cukrów w produkcie” – stwierdzono.

Jednocześnie podkreślono, że napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i powyżej 5 g cukrów (syntetycznych lub naturalnych) są traktowane preferencyjnie. Objęte są wyłącznie opłatą zmienną w wysokości 0,05 zł za każdy gram powyżej 5 g cukru, bez opłaty stałej na poziomie 0,50 zł za 1 litr napoju. “W rezultacie w przypadku nektaru zawierającego 9 g cukrów opłata wynosi 0,20 zł/1 litr, podczas gdy opłata od napoju z taką samą ilością cukrów, lecz bez dodatku soku, wynosi 0,70 zł/1 litr” – przekazał resort. (PAP)

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki telefon wybrał Bill Gates? Założyciel Microsoftu ceni innowacje
Następny artykułUM Lublin: Spędź styczeń w Warsztacie Fotograficznym!