Rok 2022 dla Fundacji był rokiem nowych wyzwań i doświadczeń. Nasi wolontariusze uczestniczyli w wymianach międzynarodowych z programu Erasmus+ organizowanych w Ośrodku Edukacyjno-Warsztatowym NASZ DOM. Ponadto Fundacja miała okazję włączyć się w pomoc osobom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie.
Na feriach zimowych dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach. Były prowadzone zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Z Polski na Marsa: Brzozów” z robotyki i programowania pod przewodnictwem p. Kamila Misiurka. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2021 roku. Uczestnicy na tych zajęciach budowali łazika marsjańskiego oraz poszerzali swoją wiedzę na temat kosmosu. Mogli również spróbować swoich sił w programowaniu.
Kolejne zajęcia, które miały miejsce na feriach to ekologiczne warsztaty artystyczne prowadzone przez p. Annę Brodzicką-Woźniak. Tematem przewodnim był recykling. Dzieci nauczyły się jak w ciekawy sposób wykorzystać niepotrzebne już przedmioty codziennego użytku do stworzenia istnych dzieł sztuki.
W naszej bibliotece odbyło się również spotkanie z artystką i poetką p. Agnieszką Mrozek. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fragmentów tomików autorstwa p. Agnieszki oraz sami stworzyli swoje pierwsze wiersze.
Na początku marca Fundacja czynnie włączyła się w pomoc Uchodźcom z Ukrainy. Wraz z naszymi wolontariuszami pomogliśmy im załatwić sprawy urzędowe, aby następnie dać tym osobom schronienie w dwóch budynkach na terenie Wioski Dziecięcej. W najcięższym momencie przebywało u nas ok. 40 osób. Organizowaliśmy różne zajęcia i warsztaty. Wszyscy mogli korzystać z zajęć językowych, które odbywały się w Małej Akademii Życia. Ponadto dzieci mogły korzystać z cyklicznych warsztatów artystycznych i plastycznych. Miały miejsce również warsztaty z klockami LEGO czy zajęcia sportowe.
Przed świętami Wielkanocnymi jak co roku odbyły się zajęcia artystyczne prowadzone przez p. Annę Brodzicką-Woźniak. Dzieci tworzyły cudowne, jedyne w swoim rodzaju kartki świąteczne, które następnie trafiły do naszych Przyjaciół, Darczyńców, Wolontariuszy, Współpracowników i instytucji.
W maju grupa teatralna programu Ten Sing rozpoczęła prace nad scenariuszem do spektaklu pn. „Bieszczadzkie Bajanie” w ramach projektu „On Carpatian Stage” realizowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt ten był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Głównym celem było wzmocnienie tożsamości i świadomości regionalnej młodzieży z Brzozowa i okolic, poznanie wielokulturowych korzeni regionu Karpat. Kolejnym ważnym celem było także upowszechnienie dorobku kultury i zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym. Spektakl połączony z wystawą prac artystycznych odbył się 16 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie.
W maju również odbyły się kolejne zajęcia artystyczne prowadzone przez p. Beatę Szostak. Uczestnicy poznawali sztukę robienia kwiatów z bibuły. Następnie gotowe bukiety dzieci wręczyły swoim mamom z okazji Ich święta.
Dzień Dziecka dzieci z Ukrainy przebywający na terenie Wioski Dziecięcej spędziły w Krośnie w Wypożyczalni Narnia, a wieczór na krośnieńskim rynku. Podczas pobytu w Narnii dzieci miały przygotowane wiele atrakcji: zabawy, warsztaty cyrkowe, deser, lody, przejazd rikszą. Mogły również choć na chwilę wcielić się w jedną z ulubionych postaci bajkowych. Zwieńczeniem całości atrakcji tego dnia był wieczorny koncert zespołu Enej.
W dniach 25.06-02.07 nasz młodzież uczestniczyła w obozie w ramach projektu „History is our freedom – Youth is our future”. Wymiana młodzieży odbyła się w Pavartenai na Litwie w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
Celem obozu było poznanie historii Polski i Litwy, obcowanie z naturą oraz poznanie technik przetrwania i pracy zespołowej. Wieczorami odbywały się ogniska i wtedy też był czas na chwilę refleksji.
Wakacje były intensywnym czasem dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu „Artystyczna podróż” prowadzone były zajęcia wokalno-instrumentalne (z elementami tańca, śpiewu i teatru) pod przewodnictwem p. Sabiny Woźniak oraz papieroplastyczne prowadzone przez p. Anną Brodzicką-Woźniak. Na koniec wakacji dzieci zaprezentowały przed rodzicami przygotowane na zajęciach utwory. Projekt ten był współfinansowany ze środków Gminy Brzozów. Warsztaty kreatywne prowadziła p. Beata Szostak. Kontynuowane były również zajęcia z robotyki i programowania oraz prace nad łazikiem „Marsjańska Mrówka”. Ostatnimi zajęciami odbywającymi się na wakacjach były zajęcia grupy „Inspirowani naturą”. Prowadzone były warsztaty ekologiczne oraz artystyczne.
Od września regularnie kontynuowane są zajęcia papieroplastyczne z p. Anną Brodzicką-Woźniak. Grupa z robotyki i programowania również systematycznie prowadzi warsztaty w ramach projektu „Z Polski na Marsa: Brzozów”.
W listopadzie uczestnicy „Z Polski na Marsa: Brzozów” mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. Arturem B. Chmielewskim, pracownikiem NASA. Spotkanie to miało miejsce w Rzeszowie w Podkarpackim Centrum Innowacji.
Grudzień był czasem bardzo aktywnym dla Fundacji. 11 grudnia w siedzibie Fundacji odbył się Świąteczny Kiermasz Różności, którego wraz z Sanocką Strażą Ochrony i Ratownictwa Zwierząt byliśmy organizatorami. Kolejnym wydarzeniem, którego byliśmy współorganizatorami był Charytatywny Koncert Świąteczny. Odbył się on w Brzozowskim Domu Kultury 15 grudnia. Młodzi artyści, w tym także z naszej Fundacji, zaprezentowali przygotowane wcześniej utwory. Podczas koncertu była przeprowadzona zbiórka na potrzeby naszej podopiecznej Julii Domin. W końcu po dwóch latach przerwy udało nam się zorganizować spotkanie świąteczne dla naszych wolontariuszy, dzieci wraz z rodzicami oraz instruktorów zajęć. W czasie spotkania podsumowaliśmy miniony rok, złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia oraz wspólnie kolędowaliśmy. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Tradycją lat poprzednich odwiedził nas św. Mikołaj i wręczył dzieciom prezenty. Gośćmi spotkania byli m.in.: p. Adama Śnieżek – poseł ziemi brzozowskiej oraz p. Mariola Pilszak – przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku, która reprezentowała p. burmistrza – Szymona Stapińskiego.
Bardzo gorąco pragniemy podziękować wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom, Liderom, Podopiecznym, Współpracownikom, Rodzicom i Przyjaciołom za cały rok zaangażowania, pomocy i chęci do dalszego czynienia dobra. Szczególnie pragniemy podziękować Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla Ukrainy w tym ciężkim dla nich czasie.
Zachęcamy do dalszej współpracy oraz wspierania naszych działań. Rok 2023 jest kolejnym rokiem wyzwań i dużej aktywności na płaszczyźnie lokalnej, ale i międzynarodowej.
Prosimy w przekazanie 1,5 %podatku dochodowego (KRS 0000117587), darowizny pieniężne, rzeczowe oraz inną pomoc, którą na pewno przekażemy najbardziej potrzebującym.
Zapraszamy do współpracy wolontariuszy oraz młodzież, którzy chcą się rozwijać oraz dzielić swoimi pasjami i umiejętnościami. RAZEM Zrobimy jeszcze więcej.
foto: Kacper Rzedzicki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS