– Rehabilitacja kardiologiczna jest integralną częścią terapii chorób układu sercowo-naczyniowego, które są najczęstsze w naszym społeczeństwie i najczęściej też prowadzą do zgonów. Wydłuża ona życie pacjenta i poprawia jego jakość, zmniejsza częstość ponownych hospitalizacji – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Kurpesa, kierująca Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Łodzi.
Pacjentami tego oddziału coraz częściej zostają osoby zmagające się z kardiologicznymi powikłaniami po przebyciu Covid-19. Infekcja sprzyja m.in rozwojowi zapalenia mięśnia sercowego, które przewlekając się, prowadzić może do niewydolności serca; zdaniem ekspertki jest to prawdziwa epidemia kardiologiczna XXI wieku. Ozdrowieńcy mogą zmagać się także z zaburzeniami rytmu serca, wahaniami ciśnienia tętniczego czy dolegliwościami wieńcowymi.
– Równie poważną chorobą infekcyjną, która podobnie jak Covid-19 może doprowadzić do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego, jest grypa. Mamy obecnie do czynienia z ciężkimi jej przebiegami, grypa może spowodować zaostrzenie u osób, które już wcześniej miały objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, ale też wystąpienie tych chorób u tych, którzy wcześniej się na nie nie uskarżali – dodała prof. Kurpesa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS