A A+ A++

07.01.2020r. 13:45

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekonomistów z University of California w Santa Barbara, University of California w Berkeley oraz Carnegie Mellon University w Pittsburgh, stopniowe wycofywanie się Niemiec z energetyki jądrowej i spowodowane tym zwiększone zużycie paliw kopalnych mogło doprowadzić do 1100 dodatkowych zgonów rocznie.
Badanie – zatytułowane “The Private and External Costs of Germany’s Nuclear Phase-out” wykazuje również, że ceny prądu w Niemczech są wyższe ze względu na wyłączanie elektrowni jądrowych, co powoduje wzrost zysków większości producentów energii elektrycznej, ale nakłada dodatkowe koszty na niemieckich odbiorców tej energii.

Opublikowany raport stwierdza, że “decydenci i naukowcy muszą koniecznie przekazywać społeczeństwu (wyborcom), relatywne koszty zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z ryzykiem awarii jądrowej i utylizacją odpadów promieniotwórczych”. Istnieje jednak “stosunkowo ograniczone publiczne zrozumienie skali negatywnych skutków zdrowotnych lokalnego narażenia na zanieczyszczenie powietrza”.

Autorzy – Stephen Jarvis, z Berkeley, Olivier Deschenes, z Santa Barbara i Akshaya Jha z Carnegie Mellon – wykorzystali dane godzinowe dotyczące pracy elektrowni i zastosowali “nowatorski model uczenia maszynowego”, aby oszacować ich działanie, w sytuacji gdyby nie nastąpiła rezygnacja z energetyki jądrowej. W swoim raporcie stwierdzają, że utracona energia elektryczna z elektrowni jądrowych z powodu ich wyłączenia została zastąpiona głównie przez produkcję opartą o spalanie węgla oraz import.

Wyniki badań, rozpowszechniane przez National Bureau for Economic Research i cytowane przez Washington Examiner, zawierają stwierdzenie, że dodatkowo 1100 zgonów rocznie jest przypisywane energii elektrycznej powstałej ze spalania węgla, która głównie zastępuje elektrownie jądrowe zamykane w Niemczech, powodując około 12% wzrost lokalnego zanieczyszczenia powietrza. Sam wzrost zanieczyszczenia powietrza wiąże się z kosztem 8,7 mld USD rocznie, co stanowi ponad 70% całkowitych rocznych kosztów wycofania się z energetyki jądrowej, wynoszących 12,2 mld USD. Raport dodaje, że nawet według największych szacunków, zmniejszenie kosztów związanych z ryzykiem awarii jądrowej i utylizacją odpadów, które uzyskano w wyniku stopniowego odchodzenia od energetyki jądrowej jest znacznie mniejsze niż 12 miliardów dolarów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdbiór choinek po świętach
Następny artykułZ językiem po sukces