Fundacja Leroy Merlin to kolejny partner wspierający działania Miasta na rzecz ukraińskich obywateli szukających schronienia w Lublinie. Dzięki podjętej współpracy w mieście powstanie dodatkowe miejsce tymczasowego pobytu dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.
– Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Lublin stał się jednym z głównych miast, w których zatrzymują się obywatele tego kraju. Niezwłocznie po wybuchu wojny rozpoczęliśmy konkretne działania pomocowe skierowane do uchodźców. Cieszymy się, że w tym procesie zechciał nas wesprzeć kolejny znaczący partner. Dzięki pomocy Fundacji Leroy Merlin w naszym mieście powstanie dodatkowy punkt zbiorowego zakwaterowania dla osób z Ukrainy, szukających pomocy w Lublinie – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
Współpraca pomiędzy Miastem Lublin a Fundacją Leroy Merlin zakłada adaptację jednego z miejskich lokali na miejsce zbiorowego zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców. W ramach porozumienia Fundacja przeprowadzi w obiekcie niezbędne prace remontowe, by dostosować go do potrzeb osób, które znajdą w nim schronienie. W ramach zaplanowanych prac przewidziano, m.in. przeprowadzenie robót malarskich, wymianę podłóg oraz remont pomieszczeń sanitarnych.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, Lublin pozostaje istotnym punktem na mapie Polski. To tutaj trafia wielu uchodźców, którzy decydują się na przekroczenie ukraińsko-polskiej granicy. Szacuje się, że w kulminacyjnym momencie na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli. Od pierwszych dni wojny Miasto uruchomiło i cały czas kontynuuje pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz ukraińskich uchodźców. W pomoc zaangażowane są Urząd Miasta Lublin, jednostki organizacyjne miasta, organizacje pozarządowe oraz sami mieszkańcy. Już w pierwszym dniu wojny powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który zajmuje się udzielaniem pomocy i informacji osobom z Ukrainy oraz koordynacją pracy organizacji pomocowych i wolontariuszy. W Lublinie uruchomiono interwencyjne punkty noclegowe, punkty wydawania paczek żywnościowych oraz Centra Pomocy Obywatelom Ukrainy, w celu usprawnienia obsługi administracyjnej uchodźców. Miasto zapewnia także pomoc w kwestiach związanych z rynkiem pracy czy dostęp do edukacji ukraińskim dzieciom i młodzieży. Ponadto miejskie instytucje kultury prowadzą szereg działań zmierzających do integracji nowych mieszkańców Lublina ze społecznością lokalną. Lublin organizuje również pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Fundacja Leroy Merlin powstała w 2012 r. Jej misją jest wsparcie w poprawie warunków mieszkaniowych oraz przestrzeni społecznej osób i instytucji najbardziej potrzebujących pomocy. Realizacji misji służy Program Grantowy, organizowany dwa razy w roku – w pierwszym i trzecim kwartale. W ciągu 10 lat działalności, w 19 edycjach Programu wzięło łącznie udział około 5,1 tys. wolontariuszy, którzy wyremontowali ponad 650 placówek publicznych – m.in. domy dziecka, szkoły, przedszkola, szpitale, świetlice terapeutyczne. Powstało także kilkanaście ogrodów, z czego część ma funkcję terapeutyczną i dydaktyczną. W ciągu ostatnich miesięcy, w związku z wojną w Ukrainie, Fundacja uruchomiła dwa dodatkowe projekty związane z pomocą dla obywateli tego kraju. Pierwszy z nich – Pomoc dla Ukrainy, wspierał punkty recepcyjne, fundacje, stowarzyszenia, gminy i parafie niosące różnoraką pomoc dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce oraz w samej Ukrainie. Drugi – Fundusz Solidarnościowy Leroy Merlin Polska, to projekt rewitalizacji miejsc pobytu dla uchodźców (np. pustostany, mieszkania komunalne, bursy, domy harcerza, świetlice czy przedszkola integracyjne, itp). Do dzisiaj Fundacja w ramach tego projektu podpisała już 36 umów grantowych w 31 miastach Polski na kwotę ponad 21,4 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS