A A+ A++

Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?

13.01.2023

autor: UM Łęczyca (mk3)

Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o zabezpieczeniu przed wirusem ptasiej grypy. Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi, jej głównym rezerwuarem jest drób oraz dzikie zwierzęta, takie jak gołębie oraz kaczki i gęsi. Warto jednak wiedzieć jak wirus się rozprzestrzenia i jakie objawy powoduje.Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się w powietrzu a także poprzez nawozy. Źródłem możliwego zakażenia oprócz wody, może być również skażona pasza oraz niezdezynfekowana odzież robocza i sprzęt oraz zanieczyszczone środki transportu. Wirus ptasiej grypy ginie powyżej 70 stopni Celsjusza, dlatego nie należy obawiać się jedzenia gotowanego/ smażonego drobiu czy jaj.

Gdy jednak dojdzie do zakażenia, to grypa przebiega o wiele ciężej od „klasycznej” ludzkiej grypy. Sporadycznie obserwuje się następujący przebieg choroby: gorączka, ból gardła, kaszel, bóle mięśni, stawów, zapalenie spojówek, biegunka, wymioty. Następnie może pojawić się wirusowe zapalenie płuc, w wyniku którego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. W przypadku podejrzenie u siebie zachorowania na ptasią grypę należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza POZ.

JAK ZABEZPIECZYĆ PRZED PTASIĄ GRYPĄ?

1. Unikaj kontaktu z jakimkolwiek ptactwem nie zależnie od stanu jego zdrowia — unikaj miejsc, gdzie występują duże skupiska ptactwa, czyli ferm, kurników, stad gołębi na placach.

2. Nie ma konieczności rezygnowania z mięsa drobiowego oraz jajek, ponieważ wirus ptasiej grypy ulega zniszczeniu w obróbce termicznej w temperaturze powyżej 700C.

3. Na polskim rynku dostępny jest preparat stosowany u chorych ze zdiagnozowaną ptasią grypą i rekomendowany przez WHO, który może przepisać medyk.

4. W przypadku konieczności kontaktu z ptakami, np. w gospodarstwie — zawsze pamiętaj o używaniu jednorazowych rękawiczek ochronnych.

5. Pamiętaj, aby po każdym jednorazowym kontakcie z ptactwem umyć ręce.

6. Staraj się unikać spożywania surowych jajek.

7. Wszystkie przedmioty, które wcześniej miały kontakt z surowym mięsem, np. deska do krojenia, noże czy talerze — powinny być dokładnie umyte za pomocą detergentów. Zamrożenie mięsa nie spowoduje zniszczenia wirusa ptasiej grypy.

8. Produkty takie jak: mięso drobiowe czy jajka należy trzymać w dobrze zamkniętym opakowaniu, tak aby nie miały’ styczności z innymi produktami.

9. Należy zadbać o to, aby dzieci nie przebywały w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ptactwa, np. fermy drobiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowelizacja ustawy o SN. Siemoniak: Powinniśmy się wstrzymać od głosowania
Następny artykułLUK Lublin gra w Katowicach z GKS-em i chce się odegrać za porażkę u siebie