A A+ A++

W Radomiu ruszył program wsparcia ukraińskich dzieci. Podobne działania są realizowane m.in. na Śląsku, w Poznaniu i Warszawie. Wspiera je Związek Polskich Kawalerów Maltańskich przy współpracy członków organizacji z Francji. Z kolei Stowarzyszenie Młodzieży „Arka” w Radomiu podjęło się realizacji zadania.

Ks. Andrzej Tuszyński, prezes „Arki” poinformował, że program wsparcia ukraińskich dzieci i młodzieży praktycznie już ruszył. Dodaje, że w programie jest nauka języka polskiego, przygotowanie ciepłego posiłku każdego dnia oraz zajęcia integracyjne.

– Program będzie realizowany w dwóch naszych klubach, przy ulicy Chrobrego i Marii Gajl. Będą nam pomagać uchodźcy z Ukrainy. Skorzystaliśmy też z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. Realizujemy już pierwsze działania. Podobne projekty są realizowane na Śląsku, w Poznaniu i Warszawie – powiedział ks. Andrzej Tuszyński.

W Radomiu przebywała Sixtine de Vasselot, która pracuje dla francuskiego Zakonu Maltańskiego. – Znajdujemy się daleko od Polski, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z innymi stowarzyszeniami, w tym Zakonem Maltańskim w Polsce i Arką w Radomiu. Dla nas jest to ważne, aby wspierać potrzebujących. Zakon Maltański w Polsce realizuje już wiele dzieł pomocowych w wielu miastach. Nad radomskim projektem pracowaliśmy od kilku miesięcy. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć finansowo stowarzyszenie – poinformowała Sixtine de Vasselot.

Jacek Frączek jest menadżerem programu ukraińskiego realizowanego przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Polsce. – Naszą odpowiedzialnością jest pomoc potrzebującym. W tym konkretnym przypadku dotyczy to głównie kobiet z dziećmi. Chcemy zrobić wszystko, aby uchodźcy poczuli się jak u siebie w domu. Dlatego ze wsparciem naszych braci i sióstr z Francji, przy udziale radomskiej „Arki” chcemy nieść pomoc dla tych osób – wyjaśnił Jacek Frączyk.

Partnerem programu będzie greckokatolicka parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu. – Najbardziej wsparcia potrzebują dzisiaj kobiety z małymi dziećmi. Mam nadzieję, że te wspólne działania będą mocnym fundamentem nowych relacji między Polską a Ukrainą. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w te działania – powiedział proboszcz parafii ks. Igor Małysz.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu powstało w roku 2002 i wyrosło na bazie Katolickiego Centrum Młodzieży „Arka”, działającego od 1999 roku. Na terenie Radomia prowadzi cztery świetlice. Stowarzyszenie prowadzi również szeroko rozumianą działalność kulturalno-oświatową, edukacyjną, wychowawczą, charytatywną. Niesie wszechstronną pomoc dzieciom i młodzieży, poprzez stworzenie warunków do osobistego rozwoju, twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań, zaangażowania w pracę użyteczną społecznie – wolontariat.

Korzenie Zakonu Maltańskiego wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI wieku. Jego członkowie realizują działalność charytatywną w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Z kolei powstanie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich było naturalną konsekwencją odrodzonej Polski po I wojnie światowej. Honorowymi członkami Zakonu zostali wtedy m.in. marszałek Piłsudski, prezydent Mościcki i kardynał Hlond.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJutro IV „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju” z Oświęcimia do Gliwic
Następny artykułAFORTI HOLDING: Harmonogram przekazywania raportów okresowych w 2023 roku