A A+ A++

Warszawscy radni chcą pomóc osobom w kryzysie psychicznym. Proponują zamieszczenie na mostach tablic z numerami telefonów zaufania, a na stacjach metra montaż bariery ekranowej wzdłuż krawędzi peronu. – Takie rozwiązania są z powodzeniem stosowane w innych krajach – mówi Interii Marek Szolc, jeden z autorów tych propozycji. W Płocku natomiast grupa radnych proponuje instalację dodatkowych kamer na miejskich mostach.

12 235 prób samobójczych zostało podjętych w Polsce od stycznia do października 2022 roku – dowiedziała się Interia w Komendzie Głównej Policji. 4287 zakończyło się śmiercią, w tym 3570 wśród mężczyzn, a 717 wśród kobiet.

Najwięcej prób samobójczych podejmowała młodzież. Policja odnotowała 1651 zamachów na życie w grupie wiekowej 13-18 lat. 125 osób po tych próbach zmarło. Niepokoi liczba prób samobójczych wśród dzieci. 64 młodych ludzi zamachnęło się na swoje życie, 49 dziewczynek i 13 chłopców. Zmarło dwoje dzieci. 1459 prób samobójczych podjęły osoby w wieku 19-24, 269 zakończyło się zgonem.

Wśród osób po 30. roku życia najwięcej prób policja odnotowała w grupie 35-39 lat. Podjęło je 1282 osób. Również w tym przedziale wiekowym zmarło najwięcej osób – 428.

Warszawa. Tabliczki informacyjne i drzwi ekranowe w metrze

Dwoje warszawskich radnych – Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc, czytając kolejne doniesienia o próbach samobójczych podejmowanych w stolicy, zaproponowali ratuszowi dwa rozwiązania.

Pierwsze to montaż tabliczek z komunikatem skierowanym do osób potrzebujących pomocy, w którym znajdą informację o numerach telefonów, pod którymi mogą uzyskać wsparcie psychologiczne lub prawne w sytuacji kryzysu psychicznego, przemocy domowej, seksualnej, rówieśniczej i innych podobnych sytuacji.

Druga propozycja dotyczy zabezpieczeń w metrze. Radni spytali prezydenta Rafała Trzaskowskiego, czy Metro Warszawskie i m. st. Warszawa rozważały instalację na istniejących stacjach tak zwanych drzwi ekranowych, czyli stałej, ciągłej bariery wzdłuż krawędzi peronu, z drzwiami przesuwnymi otwieranymi wraz z otwarciem drzwi pociągu. Chcieli się również dowiedzieć, czy istnieją techniczne utrudnienia, które mogłyby komplikować ewentualny montaż takich rozwiązań.

“Życie ludzkie jest bezcenne”

Marek Szolc, warszawski radny i współautor obu interpelacji, mówi Interii: – Wiemy, że inne miasta na świecie wprowadzają takie rozwiązania i one się sprawdzają. Życie ludzkie jest bezcenne. I jeśli możemy w ostatniej chwili dać komuś nadzieję i pomóc, to warto zrobić wszystko, co w naszej mocy.

W jego ocenie zamontowanie tablic informacyjnych na mostach nie powinno być dużym wydatkiem i problemem organizacyjnym. – Ponadto mamy wiele różnych organizacji pomocowych, które mają telefony zaufania i po konsultacjach z nimi można byłoby ich numery na tablicach zamieścić – dodaje.

– Natomiast jeśli chodzi o metro, może to być bardziej skomplikowane pod względem technicznym i na pewno byłaby to droższa inwestycja, która wymagałaby przebudowy stacji. Na początek można spróbować to wprowadzić na kilku stacjach, nie na wszystkich – komentuje Marek Szolc.

Według danych, które otrzymał radny od Metra Warszawskiego, w 2022 roku w torowisko wtargnęły cztery osoby, z czego trzy zmarły.

FDDS: Warto się nad tymi propozycjami pochylić

Spytaliśmy też jedną z organizacji – Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – która została bezpośrednio wymieniona w pierwszej interpelacji, co sądzi o tym pomyśle. – Każde działanie, które może uratować choć jedno życie, warte jest przemyślenia – mówi Interii Monika Kamińska, rzeczniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Warto jednak dobrze przemyśleć, jaki komunikat powinien widnieć na tych tabliczkach – chodzi o to, żeby nie był sugerujący, nie podsycał myśli samobójczych, nie był za mocny czy ostateczny. Raczej powinien być krzepiący, dający nadzieję, na przykład: “Jest nadzieja. Zadzwoń”, “Jest ci trudno? Zadzwoń” czy “Z nami możesz porozmawiać o wszystkim. Zadzwoń”. Tego rodzaju komunikaty plus numery telefonów, pod którymi można znaleźć pomoc, dadzą osobom w kryzysie psychicznym możliwość zatrzymania się przed zrobieniem tego ostatniego, nieodwracalnego kroku – ocenia rzeczniczka FDDS.

Zaznacza, że z pewnością te pomysły trzeba będzie poddać analizom i szerszym konsultacjom m.in. z organizacjami pozarządowymi, które pomagają osobom w kryzysie psychicznym i zajmują się przeciwdziałaniem samobójstwom. – Ale warto się nad tymi propozycjami pochylić – podsumowuje.

Rozwiązania z innych krajów

Propozycje radnych to rozwiązania, które funkcjonują w wielu miejscach na świecie.

Same tablice można znaleźć na moście Golden Gate w San Francisco, zwanym mostem samobójców. Według danych fundacji Bridge Rail zajmującej się zapobieganiem samobójczym skokom, od czasu oddania Golden Gate do użytku w 1937 roku rzuciło się z niego prawie 1800 osób. Kevin Briggs pracujący w Kalifornijskim Patrolu Drogowym w rewirze mostu relacjonował, że miesięcznie zgłaszano pięć do sześciu prób samobójczych podejmowanych na moście.

W 2014 roku podjęto decyzję o zainstalowaniu na nim specjalnej stalowej siatki, która będzie zabezpieczać przed skokiem. Jej budowa ma zostać zakończona w 2023 roku.

“Samobójstwo nie jest odpowiedzią. Zadzwoń” – czytamy też na tablicy znajdującej się na moście Waszyngtona, który łączy nowojorski okręg Manhattan z Fort Lee w stanie New Jersey. Jest tam też cytat osoby, która stojąc w tym miejscu postanowiła wykonać telefon.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻużlowiec Falubazu pobił się na torze z rywalem. W ruch poszły pięści
Następny artykułNa czym polega stałe oprocentowanie przy kredycie gotówkowym?