A A+ A++

Gdy wprowadza się do życia społecznego nowe technologiczne rozwiązania związane z nadzorem i kontrolą, często mówi się ludziom, że to dla ich dobra. Prędzej czy później nie brakuje jednak ofiar tych poszczególnych rozwiązań. Tak było chociażby w przypadku 28-letniego Randala Reida, który jesienią minionego roku został pojmany przez policję, w wyniku błędnego działania systemu rozpoznawania twarzy.

Pod koniec ubiegłego roku w USA doszło do aresztowania niewinnego mężczyzny. Zawinił system biometrycznego rozpoznawania twarzy, a może bardziej – bezgraniczne zaufanie do tejże technologii.

System biometrycznego rozpoznawania twarzy przyczynił się do aresztowania niewinnego człowieka [1]

UE pracuje nad największym na świecie biometrycznym systemem wykorzystującym rozpoznawanie twarzy

Randal Reid został zatrzymany w areszcie na czas blisko tygodnia, do momentu aż amerykańska policja (cała sytuacja miała miejsce w Jefferson Parish w Luizjanie) nie przyznała, że faktycznie doszło do pomyłki. Przedstawiciele tamtejszej policji nie udzielili informacji, jaki dokładnie algorytm rozpoznawania twarzy został użyty przy omyłkowym schwytaniu i skazaniu domniemanego sprawcy, wiadomo jednak na pewno, że wykorzystany system biometryczny (monitoring + oprogramowanie) doprowadził do fałszywej identyfikacji. 

System biometrycznego rozpoznawania twarzy przyczynił się do aresztowania niewinnego człowieka [2]

Microsoft wraca z kamerami. Będzie 4K i rozpoznawanie twarzy

Reida zatrzymano dokładnie 25 listopada na autostradzie międzystanowej nr 20 w hrabstwie Dekalb w stanie Georgia. Zatrzymanie odbyło się ze względu na to, że algorytmy rozpoznawania twarzy działające na zlecenie luizjańskiej policji zidentyfikowały Reida jako złodzieja, który włamał się do jednego ze sklepów w Metairie. Reid podczas zatrzymania stwierdził, że nigdy nie był nawet w Luizjanie, nie wspominając już o bandyckich zapędach. Jednak dopiero interwencja jego adwokata po sześciu dniach aresztu sprawiła, że policja przyznała, iż rzeczywiście doszło do błędnej identyfikacji. Ostatecznie, choć Reid rzeczywiście przypominał nieco właściwego przestępcę, to dzieliło ich przynajmniej kilka rzeczy jak pieprzyk na twarzy i 20 kg wagi.

Źródło: Tech Spot

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPozyskany od obywatela. Naszyjnik z wieków średnich Zabytkiem Miesiąca
Następny artykułPolicja w Kaliszu. Podczas minionego weekendu 15 kierowców straciło dokumenty prawa jazdy