1 stycznia 2023 roku kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej – Chorwacja – weszło do strefy euro. Rada UE zadecydowała, że kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Kuny w gotówce będzie można wymienić na euro do 31 grudnia 2023 roku, choć z pewnymi ograniczeniami – jednorazowo możliwa jest wymiana 100 banknotów oraz 100 monet.
Co ciekawe, do końca bieżącego roku ceny towarów i usług w Chorwacji będą podawane zarówno w kunach, jak i w euro. Widoczny kurs walutowy przy cenie ma służyć ochronie konsumentów.
Polska w strefie euro?
W związku z przyjęciem przez Chorwację euro, powróciła dyskusja o zmianie waluty w Polsce. Podczas wtorkowej konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrała szefowa Ministerstwa Finansów. – W dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo polskich rodzin. Posiadanie własnej waluty zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i pieniężne w większym stopniu niż przystąpienie do euro w sytuacji kryzysu – powiedziała Magdalena Rzeczkowska. – Wspólna waluta nie gwarantuje w 100 proc. bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie wysokiej inflacji – dodała.
– Możliwość zarządzania polskim złotym jest istotna w sytuacji kryzysu, bo daje możliwość chociażby obniżenia wartości towarów importowanych, np. ropy – stwierdziła minister finansów i podkreśliła, iż własna waluta narodowa to “bezpieczeństwo”, a także “możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych”.
Najnowszy sondaż
Jak wskazuje sondaż IBRiS dla Radia Zet, w Polsce brakuje entuzjazmu wobec pomysłu przyjęcia euro. Ze stwierdzeniem “Polska powinna przyjąć walutę euro zamiast polskiego złotego” zdecydowanie zgodziło się tylko 14,7 proc. badanych, a 9,8 proc. wybrało odpowiedź “raczej się zgadzam”.
Przeciwko zmianie waluty opowiedziało się natomiast aż 64,2 proc. respondentów.
Czytaj też:
Oficjalne dane dot. bezrobocia. Jak Polska wypada na tle strefy euro?Czytaj też:
Analiza: Spadająca inflacja w Europie wspiera kurs złotego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS