A A+ A++

Stany Zjednoczone nie osiadają na laurach i po zapowiedzi największego pakietu pomocy Ukrainie z wozami Bradley, już szykują kolejne dostawy. Według mediów mogą się w nich znaleźć niezwykle ciekawe maszyny. To transportery opancerzone serii Stryker, które wsparłyby Ukraińców w wojnie mobilnej.

  • O możliwym wysłaniu wozów serii Stryker Ukrainie donosi Politico, powołując się na anonimowego informatora. Portal wcześniej przewidział m.in. wysłanie Ukrainie pocisków RIM-7 Sea Sparrow.
  • Według doniesień informatora wysłanie wozów Stryker do Ukrainy może zostać ogłoszone już pod koniec następnego tygodnia bądź w którymś z kolejnych pakietów 2023 roku. Ostateczna decyzja co do wysłania Strykerów jeszcze nie zapadła.
  • Wozy opancerzone Stryker to niezwykle mobilne maszyny, które mogłyby transportować ukraińską piechotę, nadając jej odpowiedniej szybkości do wspierania np. połączonego szturmu czołgów i wozów bojowych.

Transportery Stryker dla Ukrainy

Według głosów informatorów z Departamentu Obrony USA, wysłanie transporterów Stryker wydaje się logicznym posunięciem, po zapowiedzi ostatniego największego pakietu pomocy dla Ukrainy. Miałyby być przy tym uzupełnieniem dla wozów bojowych Bradley M2A2 ODS oraz innych transporterów opancerzonych, które Ukraina już otrzymała.

Według spekulacji USA może ogłosić przekazanie wozów Stryker nawet pod koniec następnego tygodnia, podczas zebrania w Niemczech Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Na razie jednak Pentagon wstrzymuje się od komentarza, twierdząc, że nie ma żadnych nowych ogłoszeń do przekazania.

Czytaj także | Jak wysłać Ukrainie zachodnie czołgi i nie wykończyć ich logistyków

Transportowiec opancerzony Stryker. Co to za maszyna?

Wozy serii Stryker to ośmiokołowa mobilna platforma walki i wsparcia armii Stanów Zjednoczonych. Są znacznie lżejsze niż czołgi czy bojowe wozy piechoty Bradley. Podstawowa wersja oznaczona M1126 Infantry Carrier Vehicle służy przede wszystkim jako wóz szybkiego transportu żołnierzy. Seria wozów Stryker posiada jednak masę modyfikacji, tworzących z platformy nawet wozy specjalnie przystosowane do walki z czołgami, prac inżynieryjnych, wywożenia rannych z pola walki, czy pojazdy do walki ze skażeniem chemicznym/nuklearnym/biologicznym.

Na razie według słów informatorów można wywnioskować, że nie ma planów wysłania Ukrainie specjalnych modyfikacji, a tylko podstawową wersję M1126. Prócz załogi może on przenosić drużynę aż dziewięciu żołnierzy do desantu.

Najważniejszą cechą transporterów opancerzonych Stryker jest ich szybkość. Wykorzystując silnik diesla Caterpillar C7 o mocy 350 koni mechanicznych przy wadze ok. 19 ton, może rozwijać prędkość nawet 100 kmh na drodze.

Pomimo napędu kołowego, Stryker dobrze sprawuje się w trudnym terenie, gdzie np. dominuje błoto i śnieg jak w Ukrainie. Wóz posiada system, który sam dostosowuje ciśnienie w ośmiu oponach do warunków terenowych. Ponadto Stryker sam ostrzega kierowcę przed przekroczeniem prędkości zalecanej dla danego terenu i automatycznie pompuje opony do odpowiedniego ciśnienia.

Podstawowe uzbrojenie M1126 Stryker stanowi karabin maszynowy M2 Browning bądź 40-milimetrowy granatnik MK-19 umieszczony na automatycznej wieżyczce modułu M151 Protector. Opancerzenie chroni załogę przed pociskami kalibru 14,5 milimetra, czy odłamkami z bliskiej eksplozji artylerii kalibru 152 milimetrów. Pakiet dodatkowego opancerzenia pozwala także przetrwać trafienie gr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZielona łąka zamieni się w centrum rekreacyjne
Następny artykułZmiany w KP. Maląg: Służą polskim rodzinom i rynkowi pracy