A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Eucalyptus deglupta, czyli eukaliptus tęczowy, to coś, czym ewidentnie zachwyciłby się niejeden artysta. Drzewo, którego pień wygląda, jakby został pomalowany ręcznie przez człowieka, w rzeczywistości swoje barwy zyskuje drogą naturalną, znajdując również duże zastosowanie w produkcji papieru, a także w medycynie.

Zobacz wideo

Eukaliptus tęczowy – skąd bierze się jego zabarwienie?

Eukaliptus tęczowy pochodzi z filipińskiej wyspy Mandao, jednak jego początków można doszukiwać się również w Indonezji i Nowej Gwinei. Rozmiarami nie różni się od pozostałych drzew eukaliptusowych, osiągając w szybkim tempie wysokość przekraczającą 60 metrów. O ile jednak w przypadku innych drzew wszelkie zmiany kolorystyczne zachodzą głównie na liściach, tak Eucalyptus deglupta zrzuca swoją korę, odsłaniając niesamowite zabarwienia na pniu. Jak do tego dochodzi? Proces postanowił zbadać David Lee, profesor Florida International University, a także autor książki Nature’s Palette: The Science of Plant Color. Według profesora, przebieg ten w rzeczywistości jest efektem ubocznym naturalnego systemu obronnego rośliny. Kora drzewa, za sprawą działania powietrza starzeje się, a gdy odpadnie, odsłania jasnozielony chlorofil, który znajduje się pod bardzo cienką przeźroczystą warstwą powierzchniową. Z czasem, chlorofil ten również obumiera, i to właśnie dzięki temu, na pniu tworzy się coś, w rodzaju ”pokazu fluorescencyjnego”, zyskując tym samym rozmaite kolory.

Eukaliptus tęczowy – zastosowanie na świecie

Mimo wszystko Eucalyptus deglupta na rodzimych Filipinach nie jest traktowany jak coś nadzwyczajnego, i tak samo, jak reszta eukaliptusów, jest szeroko wykorzystywany do produkcji papieru. Walory wizualne rośliny doceniono między innymi na Hawajach, gdzie eukaliptus tęczowy sprowadzany jest jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości posiadają zaś liście rośliny, które używane są do zwalczania astmy i kaszlu. Mówi się też, że świetnie radzą sobie z odstraszaniem komarów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe legitymacje dla emerytów i rencistów. Tym razem elektroniczne
Następny artykułPrevent halitosis with good oral hygiene and these natural remedies