W tych niebiańskich potrawach można się zatracić. Zapewniają nie tylko pełen brzuch i dawkę energii, ale również prawdziwą ucztę dla zmysłów. Sprawdź, co warto skosztować w Beskidzie Śląskim.
Regiony w południowej Polsce szczególnie mocno zapisują się w sercach turystów zarówno naszych rodzimych, jak i zagranicznych, pod względem silnych kulinarnych tradycji. Charakterystyczne dla Beskidów i Śląska dania przyciągają każdego roku wielu smakoszy, którzy cenią sobie kunszt miejscowych kucharzy.
Regionalne mięsa i wędliny
Tutejszy klimat oraz rodzaj gleb nie sprzyjają uprawom i rozwojowi rolnictwa. Prym z kolei wiedzie pasterstwo, bartnictwo i rybołówstwo. Bardzo istotną rolę w kuchni beskidzkiej odgrywają więc wędliny, wędzonki oraz mięsa. Przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą od dziesiątek lat zachwycają niepowtarzalnym smakiem i aromatem, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Miejscem, które warto odwiedzić w poszukiwaniu klasycznych mięs, wędlin, rolad, pasztetów, polędwic, boczku i kiełbas, jest Hańderek – Zakład Przetwórstwa Mięsnego. To tutaj można zastać idealną mieszankę tradycji, jakości oraz nowoczesności. Zakład działa z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, lecz nieustannie hołduje oryginalnym recepturom, które są wizytówką regionu. Marka opiera swoją ofertę o badania rynku i wsłuchiwania się w potrzeby konsumentów.
Podstawą dobrych wędlin jest sięganie po najlepszej jakości mięso od lokalnych hodowców. To nie tylko sposób na wspieranie gospodarki regionu, ale także pewność otrzymania pożądanego efektu na najwyższym poziomie.
Prażucha ze skwarkami – sycące danie idealne na zimę
Poznaj jedną z najlepszych, a zarazem najprostszych potraw na chłodne dni. Prażucha to inaczej porka, prażoki, dziady. Danie, które dziś na polskich stołach ląduje stosunkowo rzadko. Kiedyś na Śląsku należało do popularnych posiłków codziennych. Choć składniki i przygotowanie może w pierwszej chwili wywołać niepewność co do smaku, wystarczy spróbować, by zrozumieć, na czym polega jego fenomen. Prażucha powstaje z ugotowanych ziemniaków, odrobiny pozostawionego po odcedzeniu wrzątku oraz mąki. Całość należy dokładnie ubić i rozetrzeć na gładką masę. Po nałożeniu na talerz polewa się prażuchę tłuszczem ze skwarkami. Danie to funkcjonowało niegdyś w skromnych domach samodzielnie, lecz doskonale smakuje podane z kwaśnym mlekiem, kapuśniakiem, albo pieczenią. Taki kompletny posiłek zapewnia ogromną dawkę energii i na długo zaspokaja głód, dlatego świetnie sprawdza się zimą, po powrocie ze spaceru lub stoku.
Inne regionalne potrawy Beskidów i Śląska
Co warto spróbować, będąc w tej okolicy? Zimą polecamy gałuszki z mięsnym nadzieniem, ziemniaczanego Kubusia, sztuchanki, pyzy z mięsem, bigos staropolski i gotowaną golonkę. Sprawdź pomysły na inne zimowe dania Beskidów i Śląska – Hańderek. Znajdziesz tu wiele przepisów oraz inspiracji, z których wszystkie bazują na świeżych mięsach, najlepszych wędlinach i domowych wieloletnich tradycjach kulinarnych.
Daj się ponieść specyficznym, intensywnym i zachwycającym smakom prosto z południowej Polski. Wypróbuj tutejszych pasztetów, wędzonej szynki oraz parówek o wysokiej zawartości mięsa. Stawiaj na jakość, wybierając produkty cieszące się dobrymi opiniami konsumentów.
Materiał partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS