A A+ A++

Z przekazu “WSJ” wynika, że informacje przekazane przez Dębskiego potwierdził oficjel z Czech, który jest zaangażowany w proces przekazywania Kijowowi broni. 

“Oni naprawdę rozważają danie czegokolwiek, by tylko pomóc Ukrainie” – powiedział. 

“To nie jest kwestia czy, ale kiedy”

Polska posiada ponad 240 maszyn i jak wynika z przekazu, planuje oddać Ukrainie wszystkie. “To nie jest kwestia czy, ale kiedy” – powiedział Dębski.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent Litwy wzywa Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard

Tempo dostaw ma być natomiast zależne od pojawiania się w Polsce zamówionych przez MON czołgów K2 z Korei Południowej i Abramsów z USA.

Morawiecki: Chcemy zbudować najpierw kolację państw

Mateusz Morawiecki pytany podczas konferencji prasowej o ewentualne dostawy czołgów na Ukrainę, odpowiedział, że “razem z prezydentem prowadzone są rozmowy”. – Chcemy zbudować szerszą koalicję państw, które będą mogły przekazać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć – oświadczył. 

– Pan prezydent Andrzej Duda także jest w to zaangażowany, rozmowy się toczą. Ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Olafem Scholzem w Brukseli kilka tygodni temu. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy mogli więcej w tej kwestii wiedzieć – dodał premier. 

Podkreślił jednocześnie, że “sama Polska, bez szerszej koalicji, nie zamierza teraz przekazywać sprzętu”. – W taki sposób mogę to wyjaśnić na tę chwilę – dodał.

Dostawy dla Ukrainy. Przełom w Berlinie 

Przed dwoma dniami Niemcy i USA oficjalnie ogłosiły plan nowych dostaw broni dla Kijowa. W ich ramach ukraińskie siły lądowe zostaną wyposażone w bojowe wozy piechoty Mardery i Bradleye. 

ZOBACZ: Potężne wyrzutnie HIMARS w Polsce. Amerykanie podali termin dostawy

Berlin po miesiącach odmów związanych z przekazaniem tej broni, w końcu wydał zgodę. Wcześniej blokował też przekazanie czołgów Leopard 2 przez Hiszpanię. 

Nie jest wykluczone, że na ukraińskim froncie pojawią się także czołgi Abrams. Pytany w czwartek o tę kwestię rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder stwierdził, że USA “pozostawiają wszystkie opcje na stole, zarówno w krótkim, średnim, jak i długim terminie”.

Nowe czołgi dla polskich wojsk pancernych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowę na pozyskanie 116 czołgów M1A1 Abrams. – Można powiedzieć, że batalion złożony z Abramsów będzie już w tym roku na wyposażeniu Wojska Polskiego – zaznaczył i dodał, że proces dostaw tego kontraktu zakończy się w przyszłym roku.

Poza tym transferem, Polska wcześniej zamówiła też partię tych maszyn w wersji M1A2 SEP v.3. W liczbie 250 mają dotrzeć do Polski pod koniec 2024 roku. 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 116 czołgów M1A1 Abrams

Polskie wojska pancerne są wzmacniane także przez sprzęt z Korei Południowej. Pierwsza dostawa czołgów K2 dotarła do Polski w lipcu tego roku. Czołgi są pozyskiwane w ramach umowy z firmą Hyundai Rotem.

Kontrakt zakłada dostawę podzieloną na dwa etapy. W pierwszym Polska ma dostać w sumie 180 sztuk K2, a w drugim ponad 800 maszyn w wersji spolonizowanej. W 2026 roku ma się rozpocząć w Polsce produkcja K2PL. 

ap/grz/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOT Lubelscy terytorialsi podsumowali rok 2022
Następny artykułNawet jej się to zdarza. Dziewczyna Milika zaskoczyła fanów