A A+ A++

Tematem konkursu były barwy powstania i bardzo dużo prac spłynęło z całego regionu – mówi prezes wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen Emil Majchrzak.

Zaskoczyła nas technika wykonania, pomysłowość, odniesienie do różnych aspektów historycznych, nawiązywanie przez niektórych uczniów już tych starszych roczników do obrazów np. Leona Prauzińskiego, czyli właśnie powstańca wielkopolskiego, którego akwarele obrazują nam to, co się działo wtedy w Poznaniu. Można było malować, rysować, wyklejać. Powstały nawet – to też nas zaskoczyło – kolaże z wycinkami z prasy z tamtych lat.

W pracach uczniów pojawiła się powstańcza rozetka, ale też inny symbol – trefl powstańczy, który widniał na czapkach uczestników zrywu. Młodszym uczniom pomagali rodzice.

Zrobiliśmy kolaż z wycinków ze starych gazet i z różnych wydrukowanych z internetu materiałów. Przygotowałam materiały, by zainteresować syna tematem. Ciężko było tę pracę przygotować, bo nie miałem pomysłu co przykleić. Narysowałem samolot. Troszeczkę synowi pomogliśmy znaleźć jakiś temat. W końcu wybraliśmy zdobycie Ławicy przez powstańców. Narysowałem polskiego żołnierza w czasie świąt. Cała praca jest szara, a powstanie działo się około świąt. Praca powstała w okresie świątecznym, dlatego takie nawiązanie

– mówili laureaci i ich rodzice.

To była pierwsze edycja konkursu. Uczniowie nadesłali prawie 300 prac. Organizatorzy zapowiadają już kolejną edycję konkursu, a w tym roku wśród nagród przygotowanych dla laureatów były warsztaty plastyczne w muzeum z profesjonalną artystką.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: Polska sama nie przekaże tych czołgów Ukrainie
Następny artykułRóżaniec piotrkowskich mężczyzn w pierwszą sobotę 2023 r.