A A+ A++

Słowo “kolęda” wywodzi się z języka łacińskiego. Calendae oznacza pierwszy dzień miesiąca. Jest to wywodzący się ze średniowiecza zwyczaj odwiedzin księdza w domach parafian tuż po Świętach Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej kolęda zakorzeniła się w XIII wieku i już od tamtych czasów miała spełniać misję rozmowy, edukacji na temat Kościoła i bądź zwalczaniu praktyk zabobonnych.

Tradycyjnie po Świętach Bożego narodzenia w kościele Katolickim rozpoczyna się okres kolędy. Po pandemicznej przerwie, kiedy to księża spotykali się w wiernymi głównie w kościołach w reżimie sanitarnym lub za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, wizyty duszpasterskie wróciły do kalendarzy parafialnych.

Ksiądz Andrzej Szudra, proboszcz ostrowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego mówi, że podczas tegorocznej kolędy spotyka się z bardzo serdecznymi reakcjami ludzi na wizytę duszpasterską. – Jest to niesamowite, bo przyjmują nas prawie wszyscy. Jakieś wyjątkowe, losowe sytuacje, ktoś wyjechał na narty, ktoś tam zachorował, ale od razu też pytają, kiedy będzie termin i będą mogli przyjąć księdza, bo już mają dosyć oglądania nas w tej telewizji – dodaje ksiądz Szudra.

Jaka tak naprawdę jest istota kolędy i o co chodzi z odwiedzinami duszpasterza w prywatnych domach parafian. – To jest taka tradycja juz w Polsce, gdzie idzie ksiądz z błogosławieństwem dla mieszkańców, dla tego domu. I to błogosławieństwo to nic innego, jak prośba, by Bóg był pośród nas – tłumaczy ksiądz Andrzej Szudra.

O czym najchętniej parafianie rozmawiają z księdzem? Tematów zwykle jest sporo. Ludzie, którzy chcą w sposób formalny uregulować swoje życie w kwestii sakramentów, pytają, co trzeba zrobić, by daną sprawę załatwić. Ale sytuacja w kraju i na świecie też dostarcza tematów do dyskusji. Tradycyjnie wizyty duszpasterskie powinny zakończyć się do 2 lutego. Zazwyczaj księża są otwarci i jeśli, ktoś nie może przyjąć kolędy w wyznaczonym przez parafię terminie, umawiają się na indywidualne odwiedziny.

Na portalu wlkp24.info zapytaliśmy czytelników o to, ile panują dać księdzu podczas kolędy? Ponad połowa z Państwa odpowiedziała, że nie da duchownemu żadnego datku, co do kwot głosy rozłożyły się równomiernie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGospodarz wreszcie wygrał
Następny artykułMŚ piłkarzy ręcznych – trener Rombel podał skład kadry Polski