A A+ A++

W tym roku obchodzona jest 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, największego zrywu narodowo wyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Padł pomysł, by upamiętnić to wydarzenie.

160 lat temu, w nocy z 22/23 stycznia 1863 roku kodeńscy mieszczanie wsparci grupą mieszkańców szlacheckiego zaścianka w Tucznej, zaatakowali koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli Polacy.

Z wieży parafialnego kościoła św. Anny rozległ się największy dzwon Mikołaj obwieszczający tryumf powstańców. Na tle nielicznych potyczek i bitew pierwszej styczniowej nocy powstania bitwa o Kodeń wyróżnia się w sposób szczególny. Uzbrojeni w kosy oraz kilka pistoletów spiskowcy, wykorzystując zaskoczenie, odnieśli ogromny sukces, opanowując miasteczko i rozbijając rosyjski garnizon.

Ten spektakularny sukces możliwy był dzięki wsparciu wszystkich środowisk zaangażowanych w działalność spiskową, znakomitej organizacji oraz właściwie zaplanowanej i wykonanej akcji, powiązanej z odwagą uczestników. Kilkadziesiąt lat później z podziwem o tej akcji wypowiedział się Józef Piłsudski.

Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. W związku z tym powstała inicjatywa powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu. Pomnik ten będzie formą oddania hołdu żołnierzom walczącym w powstaniu styczniowym, obecnie znajduje się tam kamień upamiętniający zwycięską bitwę, który zlokalizowany jest w pobliżu bazyliki św. Anny przy drodze na kodeńską Kalwarię.

Do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu należą: senator RP Grzegorz Bierecki, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, superior o. Krzysztof Borodziej OMI, proboszcz Parafii św. Anny w Kodniu o. Michał Hadrich OMI, wójt gminy Kodeń Jerzy Troć, sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko, radny rady gminy Kodeń Jerzy Filipek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kodnia Jacek Malarski, członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kodnia Dominik Nazaruk, nauczyciel historii Tomasz Wojcieszuk, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk oraz Kamil Paszkowski. Osłonięcie pomnika planowane jest w tym roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyrok w sprawie wypadku w trakcie skoku na bungee w Gdyni
Następny artykułPijana lekarka w szpitalu w Radomiu. To nie pierwszy przypadek na tamtejszym SOR