A A+ A++

Dodano: 6 stycznia 2023 11:20

Pierwsze dni nowego roku to tradycyjnie już podsumowania minionych 12 miesięcy. Dla wielu gmin regionu wałbrzyskiego był to rok trudny. Nie znaczy jednak, że nic się nie działo. O podsumowanie roku poprosiliśmy burmistrza Głuszycy, Romana Głoda.

– Myślę, że w miarę dobry rok, chociaż już z symptomami trudności w zakresie inflacji, w zakresie zmniejszających się dochodów do budżetu, a więc tak naprawdę namiastka tego, co będzie nas czekać w 2023 roku.

A 2022 roku w Głuszycy to przede wszystkim ostatnie inwestycje z pieniędzy europejskich w Aglomeracji Wałbrzyskiej – rewitalizacje kamienic i przeprowadzka do nowego, okazałego budynku urzędu miasta.  To także wydatki finansowane z programów rządowych — budowa rolkostrady, remonty ulic oraz inwestycja w stadion miejski. 2023 rok to niestety, dla Głuszycy znaczący spadek dochodów gminy, spowodowany zmianami przepisów podatkowych:

– Najważniejsze jest to, że te problemy nie spowodują zatrzymania planowanych inwestycji, a więc mam tu na myśli geotermię, która jest dzisiaj kluczową inwestycją dla gminy Głuszyca. Mamy również nadzieję, że w 2023 roku uda się wyłonić wykonawcę na remont przedszkola samorządowego, a więc adaptacja byłych pomieszczeń po gimnazjum — tam wszędzie są naprawdę duże kwoty – dodaje burmistrz Roman Głód.

To, czym Głuszyca może się jeszcze pochwalić to wysokie, 21 miejsce w krajowym rankingu gmin, które najlepiej w minionej perspektywie finansowej, wydawały unijne pieniądze na cele związane z ekologią i wymianą źródeł ogrzewania.

Głuszyca ulica Graniczna otwarcie remontowanego odcinka drogi w stronę granicy fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rolkostrada w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rolkostrada w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

1. Piknik Militarny w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHanna i Antoni, a także Aurora. To najpopularniejsze imiona w Bielsku-Białej
Następny artykułCentrum Rozwoju i Integracji zostało otwarte