A A+ A++

Od 1 stycznia br. podatek VAT na paliwa znów wzrósł do 23 proc. Jednak na stacjach PKN ORLEN ceny utrzymały się na tym samym poziomie, co w grudniu. Jak to się stało?

PKN ORLEN konsekwentnie podejmuje działania, by ceny paliw w Polsce były jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Od wielu miesięcy koncern zapewnia też stabilność dostaw paliw dla polskich kierowców, mimo trwającej wojny i niespotykanego od dekad kryzysu na rynku energetycznym na świecie.

Jak podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN podczas briefingu prasowego dla mediów 3 stycznia br. w Warszawie, od kilku lat budowany jest koncern multienergetyczny. Jego funkcjonowanie uzależnione jest w dużej mierze od stabilności dostaw węglowodorów do Polski oraz stabilności cen paliw w kraju.

– Po pięciu latach widzicie Państwo, że udaje nam się to realizować. Zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy, nie tylko do Polski, ale i do regionu. Na koniec stycznia br. uzyskamy 90 proc. dostaw ropy spoza kierunku rosyjskiego. Zdywersyfikowaliśmy też dostawy gazu do Polski. Odcinamy się całkowicie od gospodarki rosyjskiej – tłumaczył prezes ORLENU podkreślając, że działania te rozpoczęto jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Duży koncern multienergetyczny, jaki powstał na skutek połączenia m.in. z Lotosem czy Energą, może stabilizować ceny, co pokazał trudny czas pandemii COVID-19 czy wojny tuż za naszą wschodnią granicą.
To, że ceny paliw z dniem 1 stycznia na stacjach ORLENU nie uległy zmianie, mimo wzrostu VAT-u i akcyzy, jest zgodne z polityką PKN ORLEN polegającą na tym by, na ile jest to możliwe, unikać szoków cenowych, w tym w szczególności uderzających w konsumentów. Należy przypomnieć, że PKN ORLEN nie przekładał w całości na klientów wzrostu cen paliw, spowodowanego wybuchem wojny w Ukrainie (zarówno wynikających z notowań surowców, jak i niekorzystnego dla złotówki kursu walut) i tym samym ograniczał dynamiczne wzrosty cen spowodowane tymi czynnikami.

Powrót 1 stycznia 2023 roku stawki VAT do 23% oraz wzrost stawki akcyzy ORLEN przełożył na swoje ceny hurtowe, aby tak gwałtowna zmian cen detalicznych nie uderzyła z dnia na dzień w klientów. W interesie bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilności zaopatrzenia rynku jest unikanie gwałtownych zmian cen na stacjach paliw, gdyż takie zmiany doprowadzają do nieracjonalnego zachowania konsumentów, a tym samym destabilizują bilans produkcyjno-sprzedażowy i logistykę.

Ważnym elementem wzmacniającym odporność PKN ORLEN na wahania otoczenia jest również dywersyfikacja obszarów działalności, poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy. Widoczne są już pierwsze efekty synergii zrealizowanych fuzji w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji, co wpływa również na stabilność cen paliw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTanie łóżka dwuosobowe do każdej sypialni
Następny artykułNakło nad Notecią: Agresja w Szkole Podstawowej nr 3? Fakty i plotki