A A+ A++

„W sztuce «Kto chce być Żydem?» Marek Modzelewski niezwykle celnie portretuje nasz wewnętrzny prowincjonalizm, zwracając uwagę na jego różne odcienie. W krzywym zwierciadle pokazuje, że swoisty kabotynizm cechuje wszystkich, niezależnie od statusu społecznego” – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. „Sztukę reżyseruje Jacek Braciak – będzie to jego debiut reżyserski i bardzo się cieszę z tego spotkania. To chyba naturalna droga, że aktorzy z dużymi osiągnięciami w pewnym momencie decydują się na reżyserię. Cieszę się, że Jacek Braciak podjął się interpretacji tego ważnego, w moim odczuciu, tekstu” – podkreśla Ewa Pilawska. „To nasze kolejne spotkanie z tekstem Marka Modzelewskiego. W 2007 zaprezentowaliśmy premierę «Imienin» – sztuki, która mówi o naszej ludzkiej hipokryzji i powierzchowności. O tym, że pierwsze wrażenie bywa mylne, bo za lukrowanym obrazem idealnej i eleganckiej rodziny kryje się gorzka prawda o nas” – dodaje Pilawska.

Jacek Braciak jest aktorem filmowym i teatralnym. Kilkukrotnie nagradzany był Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły”. Widzom znany jest między innymi z filmów „Edi”, „Kler”, „Wołyń”, „Moje wspaniałe życie”, „Córka trenera” czy „Różyczka”.

„Chciałem wziąć sprawy w swoje ręce i zrealizować «Kto chce być Żydem?» na scenie według mojej interpretacji. Gdy rozmawiałem z dyrektor Ewą Pilawską, okazało się, że chciałaby podjąć to ryzyko, abym zadebiutował jako reżyser w Teatrze Powszechnym w Łodzi – i tak to się zaczęło. To doświadczenie bardzo mnie cieszy, jest ekscytujące, ale jednocześnie to chyba najtrudniejsza rzecz, z którą się zetknąłem w pracy do tej pory. Nie myślę już tylko o swojej postaci jako aktor, ale muszę myśleć o całym spektaklu i wszystkich postaciach jako reżyser” – mówi Jacek Braciak. „Sztuka Modzelewskiego jest świetnie napisana i dla mnie jest szczególna, bo porusza wiele kwestii, które mnie od lat zajmują. Żydowskość, tożsamość, nietolerancja, rodzina, miłość – można by długo wymieniać. W wielu kwestiach ta sztuka jest dotkliwa, stawia przed nami lustro. Ale żeby się w tym lustrze przejrzeć, dokonać wiwisekcji, trzeba mieć odwagę na tę konfrontację” – zaznacza Braciak. „Moim zdaniem sztuka «Kto chce być Żydem?» oddziałuje na wielu poziomach, w jej realizacji ważna jest dla mnie równowaga pomiędzy serio a buffo, powagą a ironią. Często o kwestiach bardzo poważnych można mówić, posługując się poczuciem humoru, dystansem, żartem” – dodaje.

W spektaklu padają słowa powszechnie uznawane za obraźliwe.


Data:

wtorek, 14.02.2023, 19:15


Wykonawca / Organizator:

Teatr Powszechny w Łodzi



Bilety:

Bilety od – 65 PLN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest MV Agusta Brutale 1000 RS – power naked z piekła rodem
Następny artykułKGHM zaprasza mistrzów programowania na hackathon