A A+ A++

W 2022 Park Wrocławski w Lubinie odwiedziło prawie 480 tys. osób. Miejsce to cieszy się coraz większą popularności. Wyniki jest o 20 tys wyższy niż w 2021 i 40 tys. wyższy nić dwa lata temu. Atrakcyjność parku i liczne wydarzenia w nim organizowane mogą sprawić, że lubiński Park w tym roku odwiedzi jeszcze więcej gości nie tylko z okolic, ale z całej Polski.

Rok zakończyliśmy z 256 zwierzakami mieszkającymi w lubińskim ogrodzie zoologicznym, przedstawicielami 68 gatunków, w tym 11 gatunków ssaków i 57 gatunków ptaków. Każdego roku wiele emocji przynoszą wiosenne narodziny i wyklucia maluchów w zoo. W minionym roku na świat przyszło 25 ssaków, a wykluło się 76 ptaków, w tym m.in. kulony, kiśćce, bażanty, frankoliny, kraski czy bernikle – informuje Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie, niegdyś zwanego Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Każdego roku W Parku organizowanych jest wiele spotkań i wydarzeń plenerowych.

– W styczniu przyłączyliśmy się do Zimowego Ptakoliczenia – ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, którego lubińskie zoo jest członkiem. W lutym odbyły się zajęcia z cyklu Ferie w ZOO, które niezmiennie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ważnymi wydarzeniami marca są: TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który realizujemy wspólnie z innymi polskimi ogrodami zoologicznymi oraz Noc Sów, której ogólnopolskim organizatorem jest Stowarzyszenie Jestem na pTak! W tym miesiącu wspólnie świętowaliśmy także podczas Pierwszego Dnia Wiosny. Wiosną kontynuowaliśmy rozpoczętą w poprzednich sezonach ważną akcję na terenie całego miasta – w parkach Lubina powiesiliśmy kilkadziesiąt budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, które pomogą nam w walce np. z komarami. W maju, już po raz drugi, zaprosiliśmy do wspólnych poszukiwań 100 gatunków ptaków w jeden dzień, a po raz trzeci zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Bartnictwo LGOM Światowy Dzień Pszczół. Początek czerwca to dla nas ważny moment – obchodzimy rocznicę otwarcia! W 2022 r. minęła już ósma rocznica, która przypada 1 czerwca i obchodzimy ją razem z obchodami Dnia Dziecka. Świętowanie trwało kilka dni. 1 czerwca odbyła się także nowych wolier w zagrodzie zwierząt gospodarskich, a w nich dwóch nowych gatunków – gęsi kieleckiej i kaczki pomniejszonej (rasy rodzime). Dodatkową atrakcją czerwcowego święta był Weekend Cyrkowej Zabawy. W czerwcu, dzięki współpracy z DODR Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, po raz kolejny wzięliśmy udział w już XXVI Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się we Wrocławiu. Prezentowaliśmy kozy sandomierskie i tym razem wróciliśmy z wystawy z wyróżnieniem – dodaje Agata Bończak.

Od czerwca do września w Parku Wrocławskim odbywały się Kiermasze Rozmaitości. Miesiące wakacyjne to czas cyklu Wakacje w ZOO oraz Letni Szlak Badacza Przyrody. W wakacje odbyła się także zbiórka krwi, Wymienniki – dni wymiany roślin doniczkowych oraz Niedzielne spacery z przewodnikiem.

– Największym wakacyjnym wydarzeniem plenerowym jest Noc Dinozaurów i towarzyszące jej kino plenerowe. W minionym roku kino zrealizowaliśmy w nowej formule, jako EkoKino – plenerowy maraton przyrodniczy, współfinansowany ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu. Projekcje prezentowane przez trzy kinowe wieczory związane były z przyrodą i jej ochroną. W wydarzeniu uczestniczyło 13.746 osób. Otwarciem Nocy Dinozaurów była premiera nowych figur na Szlaku Zwierząt Wymarłych – mikroraptorów i deinonychów – obecnie na Szlaku jest już 26 figur. Nowością jest też otwarta dla zwiedzających podczas Nocy Dinozaurów – ścieżka bosych stóp. To 160 metrowa, wyjątkowa ścieżka sensoryczna, podzielona na 10-metrowe odcinki o zróżnicowanych nawierzchniach – dodaje dyrektor.

Wrzesień to m.in. 8. Bieg Dinusia czy o Pożegnania Lata – Śpiewające Dinozaury. W październiku były obchody Europejskich Dni Ptaków. Jesienią, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Lubin i okolice” Park realizuje akcję informacyjną „Jak mądrze dokarmiać Ptaki”. W ty, też czasie oficjalnie zmieniono nazwę z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie na Ogród Zoologiczny w Lubinie. Rozpoczęła się także nowa inwestycja na terenie ogrodu – budowa Ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski” z nowym wybiegiem przeznaczonym dla żubrów. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2023. Przez cały 2022 trwała także realizacja budowy Inkubatora Przedsiębiorczości na terenie ogrodu.

W listopadzie do inwentarza dołączyły króliki popielniańskie – 10 rasa rodzima zwierząt gospodarskich w lubińskim ogrodzie zoologicznym. Zima minęła świątecznie, z szopką bożonarodzeniową w lubińskim rynku i w zagrodzie lubińskiego zoo. – To oczywiście nie wszystkie wydarzenia jakie zrealizowaliśmy w minionym roku, a rok 2023 niesie jeszcze więcej wyzwań, nowości i atrakcji. Niezmiennie czekamy na Państwa uwagi i sugestie, bo lubiński ogród zoologiczny to miejsce, które tworzymy wspólnie, i w którym wspólnie spacerujemy, odpoczywamy, spędzamy czas – dodaje Agata Bończak.

inf. ogród zoologiczny Lubin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFatalne konsekwencje nowej ustawy. Możemy zapłacić dodatkowy podatek
Następny artykułW pogodzie “stabilizacji nie widać”. Tydzień pod znakiem trudnych warunków