A A+ A++

Zbiórka trwała miesiąc i udała się dzięki zaangażowaniu miejscowej parafii, szkół i lokalnych firm. Transport ze względu na działania wojenne trwał 3 tygodnie.

Dary dotarły do mieszkańców miasteczka kontenerowego w Wasylkowie, w którym mieszkają uchodźcy między innymi z Bachmutu. Są to grupy dzieci pod opieką dorosłych, często babć i cioć. W tej chwili w miasteczku jest około 400 osób, ale kolejne dzieci cały czas tam docierają.

Pomoc materialną o wartości ponad 200 milionów złotych przekazała w ubiegłym  roku Ukrainie Caritas Polska. Organizacja nadal wysyła za naszą wschodnią granicę transporty humanitarne.

“Przekazaliśmy potrzebującym środki niezbędne do przeżycia” – mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Były to transporty humanitarne na Ukrainę artykułów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia, artykułów higienicznych, zaopatrzenia medycznego czy generatorów prądu. To również akcja “Paczka dla Ukrainy”. Wysłaliśmy około 50 tysięcy paczek z podstawowymi artykułami pomocowymi. Wartość takiej jednej paczki to między 300 a 400 złotych, co daje razem około 15 mln złotych wsparcia oraz uruchomiliśmy program “Rodzina rodzinie” na Ukrainie. Objęliśmy wsparciem 620 rodzin najbardziej  potrzebujących

– dodaje Maciej Dubicki.

Uchodźcom z Ukrainy w ubiegłym roku pomagało 20 tysięcy wolontariuszy Caritas, w tym 1300 osób bezpośrednio na granicy. Ponad 400 tysięcy Ukraińców skorzystało z różnych form pomocy na terenie Polski. Organizacja utworzyła 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, większość z nich jest prowadzona przez Caritas diecezjalne w całej Polsce. Regularną pomoc otrzymuje w nich kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dwa miejskie szpitale w Poznaniu – imienia Raszei i Strusia pomagają w tłumaczeniu ukraińskiej dokumentacji medycznej i usług medycznych. To wsparcie dla ukraińskich kobiet, młodzieży do 25 roku życia oraz rodziców dzieci.

Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, a także przy wsparciu z budżetu miasta. Chodzi o pomoc rodzinom, które uciekły przed działaniami wojennymi i ułatwienie im odnalezienia się w obcym środowisku, a także zapoznanie z zasadami korzystania ze świadczeń medycznych w Polsce.

W obu szpitalach uchodźcy mogą liczyć na pomoc w tłumaczeniu informacji dotyczących udzielanych świadczeń medycznych, dokumentacji medycznej niezbędnej do udzielenia takiego świadczenia z języka ukraińskiego na język polski i z języka polskiego na ukraiński oraz bieżące tłumaczenie podczas udzielania pomocy medycznej.

I na koniec przypomnienie – “Ogrzejmy Ukrainę” – pod takim hasłem jutro w Poznaniu koncert charytatywny. Na Scenie Wspólnej będzie można usłyszeć zimowe piosenki i kolędy. Wystąpią polscy i ukraińscy wykonawcy.

Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zakup agregatu prądotwórczego dla mieszkańców Ukrainy, którzy z powodu rosyjskich bombardowań infrastruktury krytycznej są odcięci od prądu.

Wstęp na koncert jest płatny: bilety w cenie: normalny – 30 złotych, ulgowy 10 złotych. Można je kupić w internecie.

Jednak koncert to nie jedyna atrakcja tego dnia. Miłośnicy rękodzieła będą mogli kupić wyroby szydełkowe czy ilustracje malowane akwarelą. Będzie też charytatywna aukcja. Będzie można wylicytować wiele ciekawych i przydatnych przedmiotów oraz usług, a tym samym wesprzeć Ukraińców. Początek koncertu jutro o 17.00.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen piekarnik Samsunga ostrzeże cię, czy i kiedy jedzenie się przypali
Następny artykułByłe urzędniczki z Poznania oskarżone. W tej sprawie postawiono w sumie prawie 2 tys. zarzutów