A A+ A++

Cud narodzin w drewnie i na tkaninie

W drewnianych wnętrzach imponującego dworu oglądać można niezliczoną liczbę przedstawień Świętej Rodziny, rzeźbionej, malowanej, tkanej, dużej i maleńkiej. Towarzyszą jej, też różnych rozmiarów – liczni pastuszkowie, Trzej Królowie o najróżniejszych fizjonomiach, wyobrażeni przez ludowych artystów na różne sposoby, do tego aniołowie, zwierzaki i kto tam jeszcze ludowym artystom przyszedł do głowy, a w przedstawieniu cudu bożych narodzin był istotny.

Wystawa ‘Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia’ w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 
Fot. Materiały prasowe PMKL

Są na wystawie stajenki duże, niczym małe kościoły, są niewielkie płaskorzeźby, które można zawiesić na ścianie. Po motyw Bożego Narodzenia sięgali nie tylko rzeźbiarze, ale i wiejskie tkaczki, stąd jednym z piękniejszych eksponatów są też tkaniny dwuosnowowe, za pomocą skomplikowanych splotów przywołujące moment rozbłyśnięcia pierwszej gwiazdki nad stajenką czy okołoświąteczne wiejskie zabawy. Artyści na różne sposoby pokazują w swoich pracach rozmaite sceny biblijne: pokłon pasterzy, hołd Trzech Króli, czy ucieczkę do Egiptu, a także motywy znane z późniejszej ludowej tradycji, jak choćby kolędników wędrujących z gwiazdą, czy Herody.

Tradycja szopki betlejemskiej liczy sobie już około 800 lat – według legendy, pierwszą szopkę ustawił na leśnej polanie w noc Bożego Narodzenia święty Franciszek z Asyżu w XIII wieku. Na wystawie w podbiałostockim skansenie oglądać można prace artystów ludowych powstałe w ciągu ostatniego półwiecza (m.in. takich twórców jak Piotr Szałkowski, Włodzimierz Naumiuk czy Dionizy Purta).

Wystawa 'Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia' w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Wystawa ‘Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia’ w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 
Fot. Materiały prasowe PMKL

Dwustulatek

Istotne jest też miejsce, gdzie prezentowana jest wystawa – modrzewiowy dwór z Bobry Wielkiej. Wspaniały drewniany obiekt kryty gontem, właśnie z tej miejscowości (gm. Nowy Dwór, powiat sokólski), ponad 30 lat temu został przeniesiony do białostockiego skansenu. Obecnie, po remoncie wygląda jak nowy, a liczy już 200 lat. W latach 1817-1818 zbudował go Michał Butowt Andrzejkowicz, marszałek powiatu grodzieńskiego, prezydent Sądu Głównego Guberni Grodzieńskiej, a później gubernator grodzieński i wołyński.

W czasach, gdy dwór stał jeszcze w miejscowości Bobra Wielka, na przełomie XIX i XX wieku ówczesnych właścicieli odwiedzały znane postaci, m.in. pisarka Eliza Orzeszkowa, malarz Jan Stanisławski i wybitny fotograf – Jan Bułhak. W PRL-u dwór – jak i inne podobne mu obiekty – podupadł, stał się części PGR-u. Aż wreszcie, dzięki dobrej decyzji ponad trzy dekady trafił do podbiałostockiego skansenu (wówczas Białostockie Muzeum Wsi) i w końcu doczekał remontu.

Więcej – na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (wyjazd z Białegostoku na Augustów)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjskie bombowce strategiczne. Walczą stare Tu-95, nowe Tu-160 pięknie wyglądają
Następny artykułSprawa zaginięcia Iwony Wieczorek. Śmierć Patryka Kalskiego, samobójstwo księdza