Cud narodzin w drewnie i na tkaninie
W drewnianych wnętrzach imponującego dworu oglądać można niezliczoną liczbę przedstawień Świętej Rodziny, rzeźbionej, malowanej, tkanej, dużej i maleńkiej. Towarzyszą jej, też różnych rozmiarów – liczni pastuszkowie, Trzej Królowie o najróżniejszych fizjonomiach, wyobrażeni przez ludowych artystów na różne sposoby, do tego aniołowie, zwierzaki i kto tam jeszcze ludowym artystom przyszedł do głowy, a w przedstawieniu cudu bożych narodzin był istotny.
Wystawa ‘Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia’ w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Są na wystawie stajenki duże, niczym małe kościoły, są niewielkie płaskorzeźby, które można zawiesić na ścianie. Po motyw Bożego Narodzenia sięgali nie tylko rzeźbiarze, ale i wiejskie tkaczki, stąd jednym z piękniejszych eksponatów są też tkaniny dwuosnowowe, za pomocą skomplikowanych splotów przywołujące moment rozbłyśnięcia pierwszej gwiazdki nad stajenką czy okołoświąteczne wiejskie zabawy. Artyści na różne sposoby pokazują w swoich pracach rozmaite sceny biblijne: pokłon pasterzy, hołd Trzech Króli, czy ucieczkę do Egiptu, a także motywy znane z późniejszej ludowej tradycji, jak choćby kolędników wędrujących z gwiazdą, czy Herody.
Tradycja szopki betlejemskiej liczy sobie już około 800 lat – według legendy, pierwszą szopkę ustawił na leśnej polanie w noc Bożego Narodzenia święty Franciszek z Asyżu w XIII wieku. Na wystawie w podbiałostockim skansenie oglądać można prace artystów ludowych powstałe w ciągu ostatniego półwiecza (m.in. takich twórców jak Piotr Szałkowski, Włodzimierz Naumiuk czy Dionizy Purta).
Wystawa ‘Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia’ w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Dwustulatek
Istotne jest też miejsce, gdzie prezentowana jest wystawa – modrzewiowy dwór z Bobry Wielkiej. Wspaniały drewniany obiekt kryty gontem, właśnie z tej miejscowości (gm. Nowy Dwór, powiat sokólski), ponad 30 lat temu został przeniesiony do białostockiego skansenu. Obecnie, po remoncie wygląda jak nowy, a liczy już 200 lat. W latach 1817-1818 zbudował go Michał Butowt Andrzejkowicz, marszałek powiatu grodzieńskiego, prezydent Sądu Głównego Guberni Grodzieńskiej, a później gubernator grodzieński i wołyński.
W czasach, gdy dwór stał jeszcze w miejscowości Bobra Wielka, na przełomie XIX i XX wieku ówczesnych właścicieli odwiedzały znane postaci, m.in. pisarka Eliza Orzeszkowa, malarz Jan Stanisławski i wybitny fotograf – Jan Bułhak. W PRL-u dwór – jak i inne podobne mu obiekty – podupadł, stał się części PGR-u. Aż wreszcie, dzięki dobrej decyzji ponad trzy dekady trafił do podbiałostockiego skansenu (wówczas Białostockie Muzeum Wsi) i w końcu doczekał remontu.
Więcej – na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (wyjazd z Białegostoku na Augustów)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS