Zakończył się rok 2022. W każdym samorządzie, a także w poszczególnych dziedzinach życia, jak i w naszych rodzinach nastał moment dokonania podsumowań i kreślenia planów na przyszłość. Krótka rozmowa z Burmistrzem Mrągowa, Stanisławem Bułajewskim, jest próbą spojrzenia na miniony rok w Jego kadencji i nadaniem światła na wizje przyszłości. Wszystkich naszych czytelników zapraszam do lektury:
Redaktor Naczelny: Ostatnich 12 miesięcy, z wiadomych względów, okazało się dla nas wszystkich wyzwaniem. Co dla Pana, jako burmistrza, było w tym czasie największym sprawdzianem? Jak zapamięta Pan ten rok?
Stanisław Bułajewski: Minione miesiące, były trudne z wielu względów. Rok upłynął przede wszystkim pod znakiem niespotykanych wyzwań dla samorządów, które wymagały wyjątkowo intensywnych działań. A wszystko przez skutki wojny na Ukrainie i problemy spowodowane przez inflację i rosnące ceny energii.
Do Mrągowa trafiła ogromna fala uchodźców, którym trzeba było dać dach nad głową. Miasto zaangażowało się w wiele zbiórek i koordynację pomocowych działań. Dziękuję naszym mieszkańcom i hotelarzom, którzy po raz kolejny pokazali, jak ogromne mają serce i z jak wielkim zaangażowaniem potrafią nieść pomoc innym.
Redaktor Naczelny: Zapewne co jakiś czas rozmawia Pan z przedstawicielami okolicznych samorządów czy nawet bardziej oddalonych gminami. Czy wszyscy mierzą się z podobnymi problemami?
Stanisław Bułajewski: Tak. Praktycznie wszyscy wskazują na trudności wywołane wojną na Ukrainie, inflacją i rosnącymi cenami energii.
Redaktor Naczelny: Czy w 2022 roku prowadzone były większe inwestycje, jeśli tak to, które z nich nazwałby Pa kluczowymi lub przełomowymi?
Stanisław Bułajewski: Mimo rosnących problemów gospodarczych, kontynuowaliśmy realizację inwestycji, podpisaliśmy umowy na kolejne, a także pozyskaliśmy środki zewnętrzne dla naszego Miasta i tak:
– W 2022 roku zakończyliśmy budowę nowoczesnego i proekologicznego kotła na biomasę. Koszt budowy to około 21 milionów złotych. Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Zakończyliśmy również I etap budowy kolektorów deszczowych. Etap drugi i trzeci, ze wsparciem środków z zewnątrz, już się rozpoczął.
– Z ważniejszych inwestycji wspomnieć należy również zakończenie remontu dróg po prawej stronie mrągowskiego zatorza, ulicy Żołnierskiej czy oddanie do użytku nowych ścieżek rowerowych.
Redaktor Naczelny: Jakie jeszcze cele i wyzwania stoją przed Panem, pracownikami urzędu i miejską radą?
Stanisław Bułajewski: Nie można się łudzić, że rok 2023 będzie rokiem łatwym pod względem finansowym. Będzie to rok wyjątkowo trudny. Ma na to wpływ trudna do oszacowania inflacja i wzrost cen wszelkiego rodzaju towarów i usług. Przy czym szczególnie dotkliwy jest wzrost cen energii, gazu i innych paliw. Niemniej jednak, chciałbym zauważyć, że budżetu Mrągowa nie można nazwać „budżetem przetrwania”. Zabezpieczone zostały środki na realizację wszystkich zadań Miasta, a ponadto udało się wygospodarować środki na inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców. Uczyniono to praktycznie bez sięgania do kieszeni podatników (gospodarstw indywidualnych) z czego możemy być jedynie dumni.
Na inwestycje przeznaczono prawie 30 mln złotych. Wśród zadań są między innymi:
– zakup autobusów elektrycznych na potrzeby obsługi komunikacji miejskiej,
– przebudowa i uruchomienie nowego targowiska,
– budowa budynku mieszkalnego wraz z infrastrukturą techniczną przy ul. Roosevelta (zadanie będzie realizowane w latach 2023-2025),
– kompleksowa przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej,
– budowa skateparku.
Redaktor Naczelny: Na koniec proszę powiedzieć, czego, jako mieszkaniec i burmistrz, chciałby Pan życzyć mieszkańcom Mrągowa w roku 2023?
Stanisław Bułajewski: Życzę przede wszystkim zdrowia, bo ona jest najważniejsze. Przy okazji dziękuję za aktywny wkład w rozwój naszego miasta, za wszystkie opinie i konstruktywne uwagi, które przekazywali podczas naszych spotkań. Bycie Burmistrzem Mrągowa i praca dla naszego wspólnego dobra, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego co najlepsze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS