Dzisiaj, 4 stycznia (13:47)
Aktualizacja: 1 godz. 32 minuty temu
Narodziny dziecka to nie tylko ogromne szczęście, ale również spory wydatek. Rodzice mogą jednak podreperować budżet dzięki kilku świadczeniom przysługującym z tytułu urodzenia dziecka, takim jak becikowe czy kosiniakowe. Ile wynoszą w 2023 roku i kto może z nich skorzystać?
Jednym z głównych założeń polityki prorodzinnej jest wspieranie dzietności i poprawa jakości życia rodzin. Oprócz popularnego świadczenia 500 plus młodzi rodzice mogą skorzystać z kilku ulg oraz świadczeń pieniężnych przysługujących z tytułu urodzenia dziecka.
W przypadku części z nich nie obowiązują progi dochodowe, pozostałe skierowane są do osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej.
Becikowe to jednorazowe świadczenie przeznaczone dla rodziców nowo narodzonego dziecka – może się o nie ubiegać jeden z rodziców lub prawnych opiekunów. Warunkiem przyznania środków jest udokumentowanie, że matka przebywała pod opieką lekarza specjalisty przynajmniej od 10 tygodnia ciąży (dokumentem może być np. karta ciąży z wpisanymi datami wizyt).
Obowiązuje tutaj również próg dochodowy – maksymalny dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 1 922 zł netto. Osoby samotnie wychowujące dziecko również mogą otrzymać świadczenie, pod warunkiem, że zostały zasądzone alimenty na dziecko. Aktualnie becikowe wynosi 1000 zł.
Wnioski można składać osobiście w urzędzie miasta lub listownie, w terminie 12 miesięcy od daty narodzin dziecka.
To kolejne świadczenie dla rodziców, którego potoczna nazwa pochodzi od nazwiska Władysława Kosiniaka-Kamysza – byłego ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który je ustanowił.
Kosiniakowe wypłacane jest rodzicom, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, a więc osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych, studiującym czy bezrobotnym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS