A A+ A++

W aktualnej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza obniżki rat – wskazują analitycy HRE Investments. Tłumaczą, że rynek zagalopował się w oczekiwaniach dalszych podwyżek stóp procentowych, co zdążyło już podnieść oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych.

HRE: Utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza obniżki rat kredytów
fot. marcinm111 / / Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek zbiera się na dwudniowym posiedzeniu. Jest to pierwsze posiedzenie RPP w tym roku i pierwsze od wybuchu pandemii posiedzenie dwudniowe.

Zdaniem analityków HRE Investments jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat.

Eksperci przypomnieli, że jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły. Oczekiwania ostudziły trzy kolejne decyzje o utrzymaniu kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie, a w styczniu zapaść może kolejna, czwarta już taka decyzja – wskazali analitycy dodając, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

“W aktualnej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza obniżki rat. Wszystko dlatego, że rynek zagalopował się w oczekiwaniach dalszych podwyżek stóp procentowych, co zdążyło już podnieść oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych. W efekcie, teraz gdy do podnoszenia kosztu pieniądza w Polsce jednak nie dochodzi, to oprocentowanie kredytów zaczyna spadać. Najłatwiej pokazać to na przykładzie stawki WIBOR 3M. Jest ona zależna od wysokości podstawowej stopy procentowej i jest składnikiem oprocentowania większości złotowych kredytów mieszkaniowych” – podkreślili eksperci HRE.

Przypomnieli, że w szczytowym momencie, na początku listopada ub. r. WIBOR 3M był notowany na poziomie ponad 7,6 proc. Wobec braku podwyżek stóp procentowych teraz wskaźnik jest notowany na poziomie 7,01 proc., najniżej od początku sierpnia 2022 roku. “Czy 0,6 pkt proc to dużo? Redukcja oprocentowania kredytu o 0,6 pkt. proc. może oznaczać spadek raty o około 4-5 proc. W przypadku 25-letniego kredytu zaciągniętego na 300 tys. złotych mówimy o kwocie rzędu 120-130 złotych miesięcznie” – wyliczyli eksperci.

Jak zaznaczyli, notowania kontraktów terminowych (FRA) z 3 stycznia 2023 roku sugerują, że w najbliższych miesiącach stawka WIBOR 3M będzie podlegała niewielkim zmianom, ale już w drugim półroczu 2023 roku możliwy jest początek obniżek stóp procentowych. Zastrzegli, że na notowania kontraktów terminowych oddziałuje na bieżąco szereg czynników natury ekonomicznej, gospodarczej czy geopolitycznej.

“Najnowsze notowania kontraktów terminowych (FRA) sugerują, że za rok kredytobiorcy mogą zauważyć dalszy – kilkuprocentowy – spadek swoich comiesięcznych zobowiązań. Dopiero w 2024 roku obniżki stóp procentowych mogą przyspieszyć, a wraz z nimi aktualizacje harmonogramów spłat kredytów powinny zacząć przynosić coraz więcej pozytywnych z punktu widzenia kredytobiorców informacji” – zauważyli.

Jednocześnie – zwrócili uwagę – w ostatnich tygodniach zmiany na rynku lokat przestały być jednoznacznie pozytywne. Co prawda kilka instytucji stara się kusić obietnicą oprocentowania na poziomie ponad 8 proc., nie brakuje jednak też takich, które w ostatnim miesiącu pogorszyły ofertę depozytów. „Efekt tego jest taki, że co prawda średnie oprocentowanie lokat wciąż jeszcze rośnie, ale zmiany te są coraz bardziej kosmetyczne” – stwierdzili analitycy. (PAP)

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo miesiąc inna emerytura. Kalendarz wypłat seniora!
Następny artykułZginął niosąc pomoc. Policjant polskiego pochodzenia zastrzelony w Kanadzie