— W ciągu ostatnich miesięcy inflacja rosła z powodu wzrastających kosztów produkcji, cen surowców czy relatywnie wysokiego popytu, co pozwalało przedsiębiorstwom przenosić koszty na konsumentów. W 2023 r. oczekuje się, że inflacja utrzyma się w większości państw, w tym w Polsce, na podwyższonym poziomie, głównie ze względu na wzrost cen energii. Zgodnie z raportem o inflacji NBP podwyżki wynagrodzeń rok do roku w 2023 r. wyniosą 12,8 proc. w pierwszym kwartale i 10,3 proc. w ostatnim — mówi Michał Borkowski, Sector Manager, Antal Finance & HR.
#2 Więcej chętnych do pracy
Z obserwacji ekspertów firmy Antal wynika, że istnieje bezpośrednia zależność między zadowoleniem z sytuacji zawodowej a aktywnością na rynku pracy. Wśród osób, które oceniają, że w ostatnim roku ich sytuacja na rynku zdecydowanie się poprawiła, tylko 23 proc. szuka aktywnie pracy. Wśród tych, którzy twierdzą, że raczej się poprawiła – już 49 proc. przegląda oferty, a spośród zdecydowanie niewidzących plusów – robi to aż 76 proc.
— Ta zależność między zadowoleniem z życia zawodowego a aktywnością na rynku pracy jest jasnym sygnałem dla pracodawców, którzy chcą przyciągnąć i jak najdłużej utrzymać talenty w swoich organizacjach. O pracowników warto dbać, a ludzie szczęśliwi w swoich miejscach pracy są mniej skłonni do tego, żeby tę pracę zmieniać. Pracodawcy powinni więc zapewnić swoim pracownikom podstawy, takie jak rynkowe wynagrodzenie. Nie mogą jednak zapominać także o tym, co niematerialne, czyli o relacjach w zespole, między szefem a pracownikami, o rozwoju zespołów oraz atmosferze w firmie — zauważa Natalia Bogdan, CEO agencji rekrutacyjnej Jobhouse.
#3 Rotacja wynikiem złego zarządzania
Spowolnienie gospodarki zdecydowanie nie sprzyja wzrostowi aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy. Ale jednocześnie wzbudza ich ciekawość i otwartość na rozmowy dotyczące interesujących stanowisk i nawiązania potencjalnej współpracy z nowym pracodawcą. Ostateczne decyzje podejmowane są jednak zdecydowanie bardziej ostrożnie i są dogłębnie analizowane.
– W dużej mierze od pracodawców, ich dojrzałości i kompetencji, będzie zależał poziom rotacji pracowników w organizacji, a tym samym ich aktywność na rynku pracy. Jak wskazują wyniki badań zaprezentowane w raporcie Antal „Aktywność specjalistów i managerów na rynku pracy” 53 proc. pracowników odchodzi z powodu złego zarządzania w organizacji. Decydującym czynnikiem są w obecnej sytuacji kompetencje menedżerskie i liderskie osób zarządzających zespołami w sytuacjach trudnych, niestabilnych, z dużą dynamiką zmian, na których wpływ mają pandemia, wojna, kryzys energetyczny, wciąż rosnąca inflacja itp. – ocenia Katarzyna Sławińska, Team Manager, Antal Engineering & Operations.
#4 Zmiany w zakresie pracy zdalnej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS