“Taką zimę lubią uszaki bzowe” – piszą przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego i dołączają zdjęcie konaru drzewa gęsto porośniętego przez charakterystyczne okazy, które są jadalne i cenione w kuchni azjatyckiej.
“Pod handlową polską nazwą ‘grzyby mun’ kryją się dwa gatunki: uszak bzowy i jego tropikalny kuzyn, uszak gęstowłosy. U nas rośnie ten pierwszy. Polska nazwa handlowa najpewniej pochodzi od wietnamskiej ‘cánh mong’, bo po chińsku uszaki to ‘muer’ a po japońsku ‘kikurage’, więc nie ‘mun’ ani nie ‘mung'” – edukuje przy okazji KPN.
Uszak bzowy, inaczej nazywany grzybem mun, rośnie na całej kuli ziemskiej (oprócz Antarktydy), jednak nie w ziemi, jak większość jego krewniaków, tylko na gałęziach i konarach drzew, najczęściej już martwych. Bardzo często spotkać go można na konarach czarnego bzu.
Przysmak kuchni azjatyckiej
Jest bardzo popularny w kulturze azjatyckiej. W medycynie chińskiej uszaki były polecane pacjentom z nadciśnieniem, ponieważ uważano, że ekstrakt z suszonych grzybów skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Są obowiązkowym składnikiem wielu potraw kuchni chińskiej i japońskiej zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Sprawdzą się w zupach, sosach, jako dodatek do dań z ryżem czy makaronem. Swoją charakterystyczną, lekko chrupką konsystencję zachowują nawet po dłuższej obróbce.
Okazuje się, że sporo internautów podczas spacerów w lesie wypatruje nie tylko podgrzybków czy kurek, a także uszaków. Pod postem pojawiło się wiele komentarzy, w których miłośnicy Nadleśnictwa Baligród zdradzają, że bardzo chętnie je zbierają, suszą, a następnie dodają do bigosu, strogonowa czy pieczeni.
Ucho Judasza
Jak wspominaliśmy, grzyb mun to potoczna nazwa jadalnych grzybów: uszaka bzowego i uszaka gęstowłosego. W strefie tropikalnej rośnie uszak gęstowłosy. Jest dopuszczony do przetwórstwa i obrotu handlowego w naszym kraju. Powszechnie natomiast w Polsce jest dostępny uszak bzowy. Bywa nazywany uszakiem judaszowym, uchem Judasza czy uchem bzowym. Wszystko przez charakterystyczny wygląd, który może kojarzyć się z uchem.
Źródło: Karkonoski Park Narodowy / Poradnik Zdrowie / Wikipedia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS